Aby móc opłacać kartę podatkową, należy złożyć do naczelnika urzędu skarbowego formularz PIT-16 – wniosek o zastosowanie opodatkowania w formie karty podatkowej. Fiskus zgodzi się na wybór tej formy rozliczania, jeśli przedsiębiorca spełnia określone warunki.
[srodtytul]Konieczne warunki[/srodtytul]
Jakie – mówią przepisy ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym. Zgodnie z nimi przedsiębiorca powinien prowadzić jedną z działalności wymienionych w art. 23 ustawy. W myśl zaś art. 25 we wniosku powinien zgłosić prowadzenie działalności wymienionej w jednej z 12 części tabeli do ustawy, nie może prowadzić jej poza granicami Polski, przy jej prowadzeniu nie może korzystać z usług osób niezatrudnionych przez siebie na umowę o pracę oraz z usług innych przedsiębiorstw i zakładów (chyba że chodzi o usługi specjalistyczne). Istotne jest również to, aby była to (poza pewnymi wyjątkami) jego jedyna działalność, a jego małżonek nie prowadził firmy w tym samym zakresie.
Z karty – w myśl art. 25 ust. 1 pkt 6 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym – podatnicy skorzystają, jeśli nie wytwarzają wyrobów opodatkowanych podatkiem akcyzowym.
Warto pamiętać, że opodatkowania w formie karty nie wyklucza prowadzenie działalności w zakresie wytwarzania energii elektrycznej, w elektrowniach wodnych i wiatrowych, o mocy oddawanej do 5000 kilowatów, oraz wytwarzania biogazu. Kartowiczem można być także, gdy osiąga się dodatkowo przychody z umów najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy lub leasingu. W obu wypadkach – czyli i energii, i wspomnianych umów – ważne jest, aby osiągane przychody były rozliczane według zasad ogólnych.
[srodtytul]Na co można liczyć[/srodtytul]
Co podatnik, który spełnia wymienione warunki, otrzyma w zamian? Całkiem sporo. Po pierwsze [b]będzie zwolniony z obowiązku prowadzenia ksiąg rachunkowych oraz podatkowej księgi przychodów i rozchodów, a także składania zeznań podatkowych i wpłacania zaliczek na podatek. [/b]Kartowicze wpłacają jedynie podatek. Po zakończeniu roku nie robią żadnych dodatkowych rozliczeń. Jedyne ich obowiązki to złożenie PIT-16A z wykazaną kwotą zapłaconych i odliczonych składek na ubezpieczenie.
Trzeba jednak pamiętać, że jeśli podatnik zatrudnia pracowników, to powinien prowadzić ewidencję zatrudnienia (poza prowadzącymi parkingi) oraz wystawić na żądanie klienta rachunki lub faktury stwierdzające sprzedaż wyrobu, towaru lub wykonanie usługi.
[srodtytul]Nieuważny może stracić[/srodtytul]
Pamiętajmy jednak, że samo otrzymanie decyzji ustalającej wysokość karty podatkowej nie oznacza jeszcze, że podatnik może zapomnieć o przestrzeganiu terminów czy warunków, od których uzależnione jest korzystanie z tej formy opodatkowania.[b] Prawo do korzystania z karty podatkowej można bowiem utracić.[/b] Nastąpi to wtedy, gdy przedsiębiorca:
- poda we wniosku o zastosowanie opodatkowania w formie karty podatkowej dane niezgodne ze stanem faktycznym, powodujące nieuzasadnione zastosowanie opodatkowania w tej formie bądź ustalenie wysokości podatku w kwocie niższej od należnej lub
- prowadzi nierzetelnie ewidencję zatrudnienia bądź, mimo obowiązku, nie prowadzi tej ewidencji, a stwierdzony stan zatrudnienia jest wyższy od zgłoszonego naczelnikowi urzędu skarbowego albo
- nie zawiadomi naczelnika urzędu skarbowego o zmianach powodujących utratę warunków do opodatkowania kartą podatkową lub mających wpływ na podwyższenie wysokości podatku (w terminie siedmiu dni od dnia powstania okoliczności powodujących zmiany) bądź w zawiadomieniu poda dane w tym zakresie niezgodne ze stanem faktycznym lub
- w rachunku bądź fakturze stwierdzających sprzedaż wyrobu, towaru lub wykonanie usługi poda dane istotnie niezgodne ze stanem faktycznym.
Konsekwencją zaistnienia jednej z wymienionych sytuacji jest stwierdzenie nieważności decyzji ustalającej wysokość karty podatkowej. [b]Powoduje to, że podatnik nie tylko obowiązany jest płacić podatek dochodowy na ogólnych zasadach przez cały rok, ale jeszcze dodatkowo musi założyć właściwe księgi[/b] (podatkową księgę przychodów i rozchodów lub księgi rachunkowe) od pierwszego dnia miesiąca następującego po tym, w którym doręczono mu decyzję stwierdzającą wygaśnięcie decyzji ustalającej wysokość podatku w formie karty.
[ramka][b]Ile trzeba oddać[/b]
Wysokość miesięcznej stawki podatku w formie karty uzależniona jest od rodzaju prowadzonej działalności, wielkości miejscowości, w której działalność jest prowadzona, oraz liczby zatrudnianych i pomagających osób. Jej wysokość ustala naczelnik urzędu skarbowego na podstawie kwot podanych w ustawie. [/ramka]