[b]Tak[/b]. Zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 92 ustawy o PIT wolne od podatku są świadczenia rzeczowe (w naturze) lub ekwiwalenty pieniężne w zamian tych świadczeń, przysługujące na podstawie odrębnych przepisów członkom rodzin zmarłych pracowników oraz zmarłych emerytów i rencistów, do wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty 2280 zł.
Zwolnienie wchodzi w grę, o ile świadczenie przysługuje „na podstawie odrębnych przepisów”. Świadczenie, o którym mowa, jest związane z istniejącym niegdyś między stronami stosunkiem pracy. Odrębnymi przepisami będą więc w tym wypadku przepisy prawa pracy. Z kodeksu pracy wynika, że ilekroć jest w nim mowa o prawie pracy, rozumie się przez to przepisy kodeksu pracy oraz przepisy innych ustaw i aktów wykonawczych, określające prawa i obowiązki pracowników i pracodawców, a także postanowienia układów zbiorowych pracy i innych opartych na ustawie porozumień zbiorowych, regulaminów i statutów określających prawa i obowiązki stron stosunku pracy (art. 9 § 1 kodeksu pracy). Wskazuje się przykładowo, że postanowienia układów zbiorowych są przepisami prawa pracy (tak L. Kaczyński, „Czy postanowienia normatywne układów zbiorowych pracy dotyczące treści indywidualnych stosunków pracy są przepisami powszechnie obowiązującymi”, Przegląd Sądowy 1999/11-12/18). Odrębnymi przepisami, o których mowa w ustawie o PIT, na tej samej zasadzie, mogą być również zapisy regulaminu zakładowego funduszu świadczeń socjalnych (zfśs). Regulaminy oparte na ustawie także są przepisami prawa pracy.
Jeśli więc wartość świadczenia przysługującego na podstawie regulaminu zfśs nie będzie przekraczać kwoty 2280 zł, to wówczas nie ma podatku (a więc i nie ma obowiązku sporządzenia PIT-8C).
[i]Autor jest doktorem nauk prawnych i ekspertem podatkowym[/i]