W tym celu musi prawidłowo wycenić posiadaną walutę obcą. Może mieć z tym problem, jeśli prowadzi podatkową księgę przychodów i rozchodów.

[srodtytul]Co wynika z przepisów[/srodtytul]

W świetle art. 24c ust. 2 pkt 3 i ust. 3 pkt 3 ustawy o PIT różnice kursowe od otrzymanych lub nabytych środków lub wartości pieniężnych w walucie obcej nalicza się, jeżeli w dniu ich wpływu wartość tych środków różni się od wartości tych środków lub wartości pieniężnych w dniu zapłaty lub innej formy ich wypływu. Przy czym wartość tę ustala się według faktycznie zastosowanego kursu waluty z tych dni (co to oznacza – czytaj w artykule [link=http://www.rp.pl/artykul/319994.html]"Przy zmiennym kursie trudno wycenić przychody i koszty"[/link]).

Zgodnie z art. 24c ust. 8 ustawy na potrzeby rozliczenia tych różnic kursowych podatnicy wyznaczają kolejność wyceny środków lub wartości pieniężnych w walucie obcej, o której mowa w ust. 2 pkt 3 i ust. 3 pkt 3, według przyjętej metody stosowanej w rachunkowości, której nie mogą zmieniać w trakcie roku podatkowego.

[srodtytul]Trzy metody[/srodtytul]

Zasada ta ma zastosowanie również przy prowadzeniu podatkowej księgi przychodów i rozchodów. Wskazuje na to [b]Izba Skarbowa w Warszawie w interpretacji z 1 sierpnia 2008 r. (IPPB1/415-704/09-2/PJ)[/b], wyjaśniając podatniczce prowadzącej właśnie taką ewidencję, że „podatnicy ustalający różnice kursowe na podstawie art. 24c ustawy stosują określone w ustawie o rachunkowości metody do kolejności wyceny (rozchód walut wycenia się według metody wybranej przez jednostkę spośród metod, o których mowa w art. 34 ust. 4 pkt 1 – 3 tej ustawy).

Należy więc zdecydować się na jedną z trzech metod: FIFO, LIFO albo średniej ważonej."

[srodtytul]Wypłata na własne potrzeby[/srodtytul]

Osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą powinny pamiętać, że nie zawsze wypływ waluty z rachunku bankowego będzie wiązał się z koniecznością naliczenia różnic kursowych. Mam tu na myśli sytuację, gdy osoba fizyczna wypłaca walutę z konta na własne potrzeby. Wielokrotnie zwracają na to uwagę organy podatkowe.

W [b]interpretacji z 7 lutego 2008 r. (IBPB1/415-235/07/ AP) Izba Skarbowa w Katowicach[/b] wyjaśnia na przykład, że w takiej sytuacji wprawdzie następuje wypływ z rachunku walutowego, jednak nie jest on związany z prowadzoną działalnością gospodarczą. Wskazuje jednak, że ustalenie różnic kursowych będzie konieczne przy odsprzedaży własnych walut obcych lub przy wypłacie z rachunku bankowego, czyli także w razie przelewu środków finansowych z rachunku walutowego na złotówkowy.

[i]Autor jest doradca podatkowym[/i]