[b]Wynika tak z odpowiedzi ministra finansów na interpelację poselską nr 8727.[/b]

Czytamy w niej, że obowiązek składania okresowych deklaracji podatkowych mają jedynie podatnicy, którzy wykonują działalność gospodarczą opodatkowaną VAT (czyli zarejestrowani jako podatnicy VAT czynni).

[srodtytul]Nie ma firmy, nie ma podatnika[/srodtytul]

[b]Przedsiębiorca, który nie wykonuje działalności gospodarczej przez kilka lat, powinien przede wszystkim – zgodnie z art. 96 ust. 6 ustawy o VAT – zgłosić fakt zaprzestania wykonywania czynności podlegającej opodatkowaniu naczelnikowi urzędu skarbowego.[/b] Zgłoszenie takie (VAT-Z) stanowi podstawę do wykreślenia podatnika z rejestru podatników VAT. Efekt jest taki, że zniesiony zostaje obowiązek składania deklaracji.

Minister podkreślił, że ze względów systemowych brak jest jakiegokolwiek uzasadnienia do utrzymywania w rejestrze tzw. podatników uśpionych. „Utrzymywanie fikcji, że podmiot jest podatnikiem VAT, mimo że od wielu lat nie prowadzi już działalności gospodarczej podlegającej opodatkowaniu, prowadzić mogłoby do wielu nadużyć. Tematykę prowadzonych rejestrów VAT, w kontekście walki z nadużyciami, podjęła też Komisja Wspólnot Europejskich w komunikacie z 1 grudnia 2008 r. (COM 2008 807). Komisja WE wyraziła przekonanie, że administracje podatkowe, jak i przedsiębiorstwa, potrzebują funkcjonować w oparciu o prawidłowe informacje na temat statusu VAT danego przedsiębiorstwa. Zatem niezwykle ważne jest, aby rejestr podatników podatku od towarów i usług prowadzony był w sposób rzetelny i aktualny” – wynika z odpowiedzi na interpelację.

[srodtytul]Co w okresie zawieszenia[/srodtytul]

[b]Obowiązek składania deklaracji nie występuje również, jeżeli podatnik czasowo zaprzestał wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu VAT i zawiesił wykonywanie działalności gospodarczej zgodnie z przepisami ustawy o swobodzie działalności gospodarczej. Podatnik taki pozostaje w rejestrze podatników VAT, lecz bez konieczności składania za te okresy deklaracji podatkowych.[/b] Ustawa o VAT jasno o tym mówi w art. 99 ust. 7a i 7b.

Obowiązku składania deklaracji nie mają również, zgodnie z art. 99 ust. 7 ustawy o VAT, podatnicy podmiotowo zwolnieni od podatku. Zwolnienie to obejmuje tych przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży opodatkowanej nie przekroczyła łącznie w poprzednim (a także w bieżącym) roku podatkowym 50 000 zł. Ze zwolnienia tego mogą również skorzystać podatnicy, którzy wcześniej utracili je lub z niego zrezygnowali, jeżeli, licząc od końca roku, w którym utracili prawo do zwolnienia lub z niego zrezygnowali, upłynął co najmniej rok.

[srodtytul]Wszystko pod kontrolą [/srodtytul]

Z pisma ministra finansów dowiadujemy się również, że obowiązek składania deklaracji nie ma wyłącznie charakteru biurokratycznego. „Funkcjonowanie przepisu art. 99 ust. 1 ustawy o VAT umożliwia prowadzenie bieżącego monitoringu wśród podatników zarejestrowanych jako podatnicy VAT czynni. Należy podkreślić, że z uwagi na specyfikę podatku od towarów i usług, i w efekcie dużego zagrożenia ewentualnymi nadużyciami – w szczególności takimi jak »znikający podatnik« – taki monitoring jest niezbędny”.

[ramka][b]Uwaga [/b]

Przedsiębiorca, który nie zatrudnia pracowników, może zawiesić wykonywanie działalności gospodarczej na okres od jednego do 24 miesięcy.[/ramka]