[b]Wynika tak z interpretacji Izby Skarbowej w Warszawie z 11 maja 2009 r. (IPPP2/443-82/09-4/AS).[/b]
Jak uzasadniła to izba, zgodnie z ustawą o VAT opodatkowaniu podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Przez dostawę towarów rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel. Natomiast przez świadczenie usług rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów.
[srodtytul]Wszystko, co nie jest dostawą[/srodtytul]
Usługami są zatem wszelkie świadczenia niebędące dostawą towarów. „Stąd też stwierdzić należy, iż definicja świadczenia usług ma charakter dopełniający definicję dostawy towarów i jest wyrazem realizacji zasady powszechności opodatkowania podatkiem od towarów i usług, transakcji wykonywanych przez podatników w ramach prowadzonej działalności gospodarczej. Określeniem »usługi« w przepisach ustawy o podatku od towarów i usług objęto obszerny krąg czynności, obejmujący swym zakresem zarówno czynności określone przez stosowne klasyfikacje statystyczne, jak i cały szereg innych świadczeń nieujętych w tych klasyfikacjach” – czytamy w piśmie izby skarbowej.
[srodtytul]Bez wynagrodzenia [/srodtytul]
Nieodpłatne świadczenie usług niebędące dostawą towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia, oraz wszelkie inne nieodpłatne świadczenie usług, jeżeli nie są one związane z prowadzeniem przedsiębiorstwa, a podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o naliczony przy nabyciu towarów i usług związanych z tymi usługami, w całości lub w części, traktuje się jako odpłatne świadczenie usług.
Co z tego wynika? [b]To, że nieodpłatne świadczenie usług niebędące dostawą towarów uznaje się za odpłatne świadczenie usług, jeżeli spełnione zostaną łącznie określone warunki.[/b] Chodzi o to, aby:
- nieodpłatne świadczenie usług nie było związane z prowadzeniem przedsiębiorstwa,
- podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia podatku należnego o naliczony przy nabyciu towarów i usług związanych z tymi usługami.
Niedopełnienie któregokolwiek z warunków określonych w art. 8 ust. 2 ustawy o VAT jest podstawą do traktowania nieodpłatnej usługi jako niepodlegającej opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.
[srodtytul]Trzeba spełnić warunki [/srodtytul]
Izba stwierdziła, że w sytuacji, o jaką pytał czytelnik, dojdzie do nieodpłatnego świadczenia usług polegającego na wypożyczeniu pojazdu klientowi zainteresowanemu jego zakupem na krótki okres. Podatnikowi przysługuje prawo do odliczenia podatku przy nabyciu pojazdów, bo posłużą one czynności opodatkowanej, jaką jest sprzedaż towaru.
Przekazanie ma związek z prowadzonym przedsiębiorstwem – prowadzona praktyka handlowa pozwala bowiem przyszłemu nabywcy zapoznać się z nabywanym produktem; sprzedaż pojazdów jest przedmiotem działalności podatnika opodatkowanej podatkiem od towarów i usług.
Izba stwierdziła zatem, że „z uwagi na niespełnienie jednej z przesłanek warunkujących zrównanie nieodpłatnego świadczenia usług z odpłatnym świadczeniem usług (istnieje związek z prowadzonym przedsiębiorstwem) – ww. nieodpłatne wypożyczenie pojazdu klientowi zainteresowanemu jego zakupem jako świadczenie usług nie będzie podlegało opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług”.
[ramka][b]Uwaga [/b]
Przez świadczenie usług, które nie jest związane z prowadzeniem przedsiębiorstwa, należy rozumieć takie, które odbyło się bez związku z potrzebami prowadzonej działalności.[/ramka]