[b]Nie. [/b]Korekta podatku naliczonego od zakupionych środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych podlegających amortyzacji nie ma wpływu na ustaloną wcześniej wartość początkową.
Zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 46 lit. c ustawy o CIT kosztem uzyskania przychodów jest kwota podatku od towarów i usług nieuwzględniona w wartości początkowej środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, podlegających amortyzacji zgodnie z art. 16a – 16m, lub dotycząca innych rzeczy lub praw niebędących środkami trwałymi lub wartościami niematerialnymi i prawnymi podlegającymi tej amortyzacji – w tej części, w jakiej dokonano korekty powodującej zmniejszenie podatku odliczonego zgodnie z art. 91 ustawy o VAT.
Natomiast w art. 12 ust. 1 pkt 4g ustawy o CIT wskazano, że za przychód uważa się kwotę podatku od towarów i usług nieuwzględnioną w wartości początkowej środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych podlegających amortyzacji zgodnie z art. 16a – 16m lub dotyczącą innych rzeczy lub praw niebędących środkami trwałymi lub wartościami niematerialnymi i prawnymi podlegającymi amortyzacji – w tej części, w jakiej dokonano korekty powodującej zwiększenie podatku odliczonego zgodnie z art. 91 ustawy o VAT.
Wynika z tego, że kwota korekty naliczonego VAT, która powoduje:
- zmniejszenie wcześniej odliczonego podatku – jest bezpośrednio kosztem uzyskania przychodów,
- zwiększenie wcześniej odliczonego podatku – jest bezpośrednio przychodem.
[i]—Artur Kowalski, współpracownik Vademecum Głównego Księgowego, ABC Wolters Kluwer Polska[/i]