[b]Tak wynika z wyroku WSA w Rzeszowie z 7 kwietnia 2009 r.(I SA/Rz 19/09)[/b]
[srodtytul]Jaki był problem[/srodtytul]
Spółka wystąpiła o interpretację. Twierdziła, że wniosła aportem do innej spółki prawa handlowego zorganizowaną część przedsiębiorstwa. W skład tej zorganizowanej części wchodziły materialne i niematerialne składniki majątkowe, takie jak m.in. środki trwałe, wartości niematerialne i prawne oraz nieruchomości. Zorganizowana część przedsiębiorstwa, która stanowiła przedmiot wkładu niepieniężnego, nie sporządzała samodzielnie bilansu. Jej wniesienie w postaci aportu podlegało zwolnieniu od VAT.
Ponieważ spółka nie odliczyła VAT przy nabyciu składników majątkowych, pytała, czy korekta odliczonego VAT jest konieczna w odniesieniu do środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych nabytych przed 1 maja 2004 r. i wniesionych następnie aportem do spółki prawa handlowego, a jeśli tak, to w jaki sposób i kiedy należy jej dokonać.
Zastanawiała się też, czy korekta odliczonego VAT jest konieczna w odniesieniu do środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych nabytych po 1 maja 2004 r. i wniesionych następnie aportem do spółki prawa handlowego. Zdaniem spółki takiej konieczności nie ma. Minister finansów stwierdził jednak, że konieczność taka występuje w przypadku drugiego pytania.
Sprawa trafiła ostatecznie do WSA.
[srodtytul] Skąd to rozstrzygnięcie[/srodtytul]
Sąd skargę uwzględnił. Stwierdził, że [b]zwolnienie z VAT czynności wniesienia aportu jest sprzeczne z prawem wspólnotowym[/b], w szczególności z przepisami dyrektywy 112, która takiego zwolnienia nie przewiduje.
[b]Uznając zatem, że co do zasady – na podstawie przepisów wspólnotowych – czynność wniesienia aportu jest opodatkowana, jej dokonanie nie powoduje w realiach niniejszej sprawy zmiany prawa do odliczenia w ten sposób, że jej efektem jest konieczność dokonania korekty podatku naliczonego[/b] na podstawie art. 91 ust. 7 ustawy z 2004 r.
Skoro bowiem podatnik pierwotnie odliczył całość podatku naliczonego przy nabyciu środków trwałych (gdyż były używane do wykonywania czynności opodatkowanych), a następnie wykorzystał je do wykonania innej czynności opodatkowanej (wniesienia aportu), to zakres prawa do odliczenia w stosunku do tych środków trwałych się nie zmienił. Nie wystąpiła więc przesłanka dokonania korekty określona w art. 91 ust. 7 ustawy z 2004 r. w postaci zmiany prawa do obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.
[ramka][b]Zmiana od 1 kwietnia 2009 r.[/b]
Wyrok ten odnosi się do stanu prawnego sprzed 1 kwietnia 2009 r. Od tego dnia bowiem przestało już obowiązywać zwolnienie dla aportów wynikające z rozporządzenia ministra finansów. Od tej pory aport jest opodatkowany tak,jak każda inna dostawa towaru.
Więcej na ten temat piszemy w artykule [link=http://www.rp.pl/artykul/283720.html]"Koniec ze zwolnieniem, ale nie zawsze trzeba płacić VAT"[/link].
[i]Katarzyna Jędrzejewska[/i][/ramka]