Zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 38 ustawy o PIT [b]zwolnione od podatku są świadczenia rzeczowe lub ekwiwalenty pieniężne[/b] przyznawane w zamian tych świadczeń otrzymywane przez emerytów i rencistów w związku z łączącym ich poprzednio z zakładami pracy stosunkiem służbowym, stosunkiem pracy lub spółdzielczym stosunkiem pracy oraz od związków zawodowych – [b]do wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty 2280 zł[/b].

W[b] interpretacji z 2 grudnia 2008 r. (nr ITPB2/415-920/08/ENB) Izba Skarbowa w Bydgoszczy[/b] uznała, że przepis ten nie ma zastosowania do byłych pracowników firmy będących emerytami, którym zostaną przyznane przez komisję socjalną świadczenia pieniężne w związku ze zwiększonymi wydatkami, jakie ponoszą w okresie świątecznym.

Izba wskazała, że zwolnienie to dotyczy tylko sytuacji, gdy spełnione są łącznie następujące warunki:

- świadczenie ma być świadczeniem rzeczowym lub ekwiwalentem pieniężnym w zamian tych świadczeń,

- świadczenie ma otrzymać emeryt lub rencista,

- świadczenie to musi być przyznane wskazanym osobom, w związku z istniejącym uprzednio stosunkiem służbowym, stosunkiem pracy lub spółdzielczym stosunkiem pracy, oraz przez związki zawodowe,

- wartość świadczenia lub kwota ekwiwalentu pieniężnego nie może przekroczyć w roku podatkowym wysokości 2280 zł.

Ustawa o PIT nie określa definicji rzeczy ani świadczenia rzeczowego. Należy więc odwołać się do znaczenia tych pojęć w języku potocznym lub definicji stosowanych w innych dziedzinach prawa. Tymczasem zgodnie z art. 45 kodeksu cywilnego rzeczami są tylko przedmioty materialne, a z pytania firmy wynika, że chodzi o świadczenia pieniężne. Oznacza to, że trzeba od nich pobrać 10-proc. zryczałtowany podatek.

Tak wynika z art. 30 ust. 1 pkt 4 ustawy o PIT. Zgodnie z jego brzmieniem od uzyskanych na terytorium Polski dochodów (przychodów) z tytułu świadczeń otrzymanych przez emerytów lub rencistów, w związku z łączącym ich uprzednio z zakładem pracy stosunkiem służbowym, stosunkiem pracy, pracy nakładczej lub spółdzielczym stosunkiem pracy, pobiera się zryczałtowany podatek dochodowy w wysokości 10 proc. należności.