[b]– Planujemy wydzielić z naszej spółki część przedsiębiorstwa i wnieść ją aportem do innej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Czy takie przeniesienie majątku będzie opodatkowane VAT? Jakie inne skutki w zakresie VAT niesie ze sobą zbycie części przedsiębiorstwa?[/b] – pyta czytelnik DF.
Wskutek zmiany przepisów od 1 grudnia 2008 r. zbycie zorganizowanej części przedsiębiorstwa nie podlega VAT (wcześniej wyłączenie to dotyczyło zbycia samobilansującego się oddziału). Na gruncie ustawy o VAT pod pojęciem zbycia należy rozumieć wszelkie czynności, których efektem jest przeniesienie prawa do dysponowania danymi aktywami jak właściciel, czyli także wniesienie zorganizowanej części przedsiębiorstwa jako aportu, czyli wkładu niepieniężnego do spółki z o.o.
[srodtytul]Ustawowa definicja[/srodtytul]
W celu określenia skutków podatkowych takiego aportu należy przede wszystkim ustalić, czy majątek wnoszony jako wkład faktycznie jest zorganizowaną częścią przedsiębiorstwa w rozumieniu przepisów ustawy o VAT.
Zgodnie z jej art. 2 pkt 27e za zorganizowaną część przedsiębiorstwa uważa się organizacyjnie i finansowo wyodrębniony zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązania, przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych, który zarazem mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące te zadania.
Jeżeli któregoś z elementów tej definicji zabraknie, np. wyodrębnienia i przejęcia zobowiązań związanych z zorganizowaną częścią przedsiębiorstwa, przekazanie zespołu aktywów może być przez organy podatkowe zakwalifikowane jako odpłatne zbycie majątku opodatkowane VAT.
[srodtytul]Z korektą czy bez[/srodtytul]
Wniesienie zorganizowanej części przedsiębiorstwa aportem, mimo że nie podlega VAT, nie powoduje obowiązku korygowania odliczanego wcześniej przez zbywcę VAT naliczonego przy nabyciu aktywów wnoszonych następnie aportem. I to mimo że odliczony podatek nie będzie związany z obrotem opodatkowanym VAT u wnoszącego aport.
Wynika to z art. 19 dyrektywy VAT 2006/112/WE, który przyznaje państwom członkowskim prawo do traktowania przekazania zespołu aktywów innemu podmiotowi w sposób neutralny w zakresie VAT, czyli tak jakby do przekazania nie doszło i jakby aktywa były nadal wykorzystywane do działalności tego samego podmiotu.
Z prawa tego skorzystał polski ustawodawca, [b]wyłączając zbycie zorganizowanej części przedsiębiorstwa z opodatkowania VAT. Jeżeli jednak wnoszący przedsiębiorstwo lub jego część aportem był zobowiązany do korekt VAT naliczonego, np. w zawiązku z wykonywaniem jednocześnie działalności opodatkowanej i zwolnionej z VAT, nabywca przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części będzie kontynuował korekty podatku wykazanego przez zbywcę[/b], co wynika z art. 91 ust. 9 ustawy o VAT.
[srodtytul]Kiedy PCC[/srodtytul]
Warto dodać, że wniesienie zorganizowanej części przedsiębiorstwa aportem do spółki z o.o. spowoduje obowiązek zapłaty przez spółkę podatku od czynności cywilnoprawnych (PCC) w wysokości 0,5 proc. kapitału zakładowego (przy zakładaniu spółki) bądź podwyższenia kapitału.
[b]Od 1 stycznia 2009 r. podatku tego nie płaci się w razie wniesienia do spółki kapitałowej aportem oddziału innej spółki kapitałowej[/b]. Gdyby zatem zorganizowana część przedsiębiorstwa funkcjonowała jako zarejestrowany oddział spółki kapitałowej, aport do innej spółki kapitałowej nie będzie się wiązał z koniecznością zapłaty PCC.
[i]Autorka jest partnerem w BSJP Legal and Tax Advice[/i]