[b]Tak orzekł NSA w Warszawie w wyroku z 9 grudnia 2008 r. (I FSK 1589/07).[/b]
Spółka zajmująca się transportem zbiorowym wystąpiła o interpretację przepisów. Chodziło o opodatkowanie nieodpłatnego świadczenia na rzecz swoich pracowników i członków ich rodzin usług przewozowych środkami komunikacji miejskiej. Spółka stwierdziła, że bezpłatne przejazdy nie podlegają VAT, bowiem nie są dostawą towarów ani świadczeniem usług.
Organy podatkowe uznały, że to stanowisko jest nieprawidłowe. Ponieważ świadczonych przez spółkę usług przewozowych nie można uznać za związane z prowadzonym przedsiębiorstwem, a wcześniej odliczyła podatek naliczony, to usługi te należy opodatkować. Pogląd fiskusa podzielił również WSA.
Spółka nie zgadzając się z rozstrzygnięciem sądu, wniosła skargę kasacyjną.
NSA oddalając skargę, uznał, że [b]bezpłatne korzystanie przez pracowników i ich rodziny ze środków komunikacji miejskiej nie ma związku z prowadzonym przedsiębiorstwem.[/b] Przez świadczenie usług w związku z prowadzoną działalnością rozumie się świadczenie usług na cele przedsiębiorstwa. Chodzi więc tylko o takie nieodpłatne świadczenia, które nastąpiły w związku z potrzebami prowadzonej działalności. Zalicza się tu np. świadczone grzecznościowo nieodpłatne usługi nakierowane na zdobycie klientów lub zbudowanie pozytywnego wizerunku firmy.
Spółce przysługiwało prawo do obniżenia VAT należnego o naliczony przy zakupie towarów i usług, NSA stwierdził więc, że zostały spełnione przesłanki wynikające z art. 8 ust. 2 ustawy o VAT. W związku z tym nieodpłatne świadczenie usług przewozowych na rzecz pracowników powinno podlegać VAT.
[b]Zespół Zarządzania Wiedzą Podatkową firmy Deloitte[/b]
[ramka][b]Komentuje Teresa Sławińska, menedżer w Dziale Doradztwa Podatkowego firmy Deloitte (biuro w Warszawie)[/b]
Art. 8 ust. 2 ustawy o VAT przewiduje opodatkowanie nieodpłatnie świadczonych usług, jeżeli nie są one związane z prowadzonym przedsiębiorstwem a podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia VAT należnego o naliczony przy nabyciu towarów i usług związanych z tymi czynnościami (w całości lub części). Ponadto przepis ten wskazuje wprost na opodatkowanie nieodpłatnych usług świadczonych na cele osobiste pracowników podatnika. Tak było w omawianej sprawie. Niewątpliwie zachowanie podatnika stanowi świadczenie usługi, której beneficjentami są jego pracownicy i ich rodziny. Usługa ta natomiast służy zaspokojeniu ich potrzeb osobistych, a nie działalności gospodarczej prowadzonej przez podatnika. Nie można więc odmówić racji organom podatkowym i sądom obu instancji.[/ramka]