[b]Uznał tak dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji przepisów dotyczącej opodatkowania spółek (nr IPPB1/415-1234/08-2/EC)[/b].

Z pytaniem zwrócił się podatnik, który jest wspólnikiem spółki komandytowej. Rozważa jednak zbycie posiadanych praw na rzecz innej osoby, niezwiązanej ze spółką. Pyta, jakie będzie to miało skutki podatkowe.

Dyrektor IS przytoczył w odpowiedzi art. 1 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Przepisy ustawy o CIT stosuje się do jednostek organizacyjnych niemających osobowości prawnej z wyjątkiem spółek niemających osobowości prawnej. Oznacza to, że w spółce komandytowej opodatkowaniu podlegają dochody poszczególnych wspólników, czyli osób fizycznych, a nie samej spółki.

W tej sytuacji skutki podatkowe planowanej transakcji należy oceniać na podstawie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT). Artykuł 18 tej ustawy przewiduje, że przychodami z praw majątkowych są w szczególności przychody z praw autorskich oraz praw do projektów wynalazczych i znaków towarowych. Dotyczy to też przychodów z odpłatnego zbycia tych praw.

[b]Według dyrektora IS użyty w ustawie zwrot „w szczególności” wskazuje, że katalog praw wymienionych w art. 18 jest otwarty. Do przychodów podlegających PIT należy więc zaliczyć także przychody ze sprzedaży przez wspólnika spółki komandytowej ogółu jego praw i obowiązków osobie trzeciej.[/b]

Zgodnie z art. 9 ust. 2 ustawy o PIT dochodem jest nadwyżka przychodów z danego źródła nad kosztami ich uzyskania. Według zaś art. 22 ust. 1 kosztami podatkowymi są wszelkie wydatki poczynione w celu osiągnięcia przychodów. Dla wnioskodawcy kosztem będą udokumentowane wydatki na wniesienie własnego udziału do spółki komandytowej. Dyrektor IS uściślił, że chodzi o wartość udziału wspólnika w spółce komandytowej z dnia jego wniesienia do spółki. Będzie to wartość nieruchomości widniejąca w bilansie spółki.