Wynika tak z [b]interpretacji Izby Skarbowej w Poznaniu z 10 listopada 2008 r. (ILPP2/443-737/08-4/ISN)[/b]. Podatniczka na podstawie umów cywilnoprawnych (zlecenia) świadczy usługi prawne osobiście w siedzibie zleceniodawcy, w określonych dniach i w określonym czasie, przy wykorzystaniu materiałów i sprzętu oraz pomocy zapewnionej przez zleceniodawcę. Jako zleceniobiorca jest podporządkowana w zakresie warunków wykonywania zleconych czynności. Nie ponosi z tytułu świadczonych usług odpowiedzialności wobec osób trzecich. Zawsze ponosi ją zlecający. Podatniczka otrzymuje wynagrodzenie miesięcznie w stałej kwocie, płatne w terminie wskazanym w umowie.
W tej sytuacji zdaniem izby skarbowej uzyskiwane przez nią przychody objęte są zakresem art. 15 ust. 3 pkt 3 ustawy o VAT. Przepis ten mówi, że za wykonywaną samodzielnie działalność gospodarczą nie uznaje się czynności, z tytułu których przychody zostały wymienione w art. 13 pkt 2 – 9 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, jeżeli z tytułu wykonania tych czynności osoby te są związane ze zlecającym wykonanie tych czynności prawnymi więzami tworzącymi stosunek prawny pomiędzy zlecającym i wykonującym zlecane czynności co do warunków wykonania tych czynności, wynagrodzenia i odpowiedzialności zlecającego ich wykonanie wobec osób trzecich.
W myśl art. 13 pkt 8 lit. a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych [b]za przychody z działalności wykonywanej osobiście uważa się przychody z tytułu wykonywania usług, na podstawie umowy-zlecenia lub umowy o dzieło[/b], uzyskiwane wyłącznie od osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą, osoby prawnej i jej jednostki organizacyjnej oraz jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej – z wyjątkiem przychodów uzyskanych na podstawie umów zawieranych w ramach prowadzonej przez podatnika pozarolniczej działalności gospodarczej.
Podpisanie umowy cywilnoprawnej (umowy-zlecenia) spowodowało powstanie stosunku prawnego posiadającego cechy właściwe dla stosunku pracy. W jego ramach zleceniobiorca (radca prawny) związany będzie ze zlecającym wykonanie czynności więzami prawnymi co do warunków wykonywania czynności, wynagrodzenia, a także odpowiedzialności zlecającego wobec osób trzecich. Stosunek prawny między zlecającym a wykonującym zlecenie wskazuje na cechy właściwe stosunkowi pracy, tj. obciąża zatrudniającego ryzykiem za wykonanie tych czynności, podporządkowuje wykonującego zlecenie co do warunków realizacji umówionych czynności oraz wynagrodzenia. Występują zatem przesłanki z art. 15 ust. 3 pkt 3 ustawy o VAT. A to oznacza, że zostały spełnione kryteria wyłączające świadczenie usług z czynności podlegających ustawie o VAT.
Tym samym świadczenie przez podatniczkę usług prawnych na podstawie umów cywilnoprawnych nie stanowi wykonywanej samodzielnie działalności gospodarczej. Nie będzie ona zatem z tego tytułu podatnikiem VAT, a wykonywane czynności nie będą opodatkowane tym podatkiem.
[ramka][b]Kiedy prowadzimy działalność gospodarczą[/b]
W myśl ustawy o VAT działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy. Działalność gospodarcza obejmuje również czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych. [/ramka]