Ta wydaje się nieco skomplikowana. Na szczęście jedynie na pierwszy rzut oka. Najpierw musimy postarać się o bezpieczny podpis elektroniczny oraz zainstalowane na komputerze oprogramowanie (certyfikaty) oraz czytnik do jego obsługi. Gdy już to mamy, możemy przystąpić do pracy z systemem e-Deklaracji.
[srodtytul]Najpierw zawiadomienia[/srodtytul]
Warunkiem korzystania z e-Deklaracji jest złożenie dwóch zawiadomień ZAW-E1 oraz ZAW-E2. Po ich weryfikacji podatnik otrzymuje ZAS-E, które jest podstawą do składania zeznań podatkowych drogą elektroniczną.
[b]ZAW-E1 jest składane w formie papierowej i stanowi oświadczenie o chęci przekazywania deklaracji drogą elektroniczną. [/b]Wskazujemy w nim swoje podstawowe dane oraz osobę, która w naszym imieniu będzie składała elektronicznie dotyczące nas deklaracje, zeznania i formularze podatkowe.
ZAW-E1 należy pobrać ze strony internetowej, wypełnić, wydrukować, podpisać ręcznie i wysłać do właściwego dla podatnika urzędu skarbowego. Pewnym ułatwieniem jest to, że ZAW-E1 ma formę pliku PDF, który można edytować (uzupełniać) elektronicznie.
Drugi [b]formularz, ZAW-E2, jest wysyłany w formie elektronicznej.[/b] Może przesłać go podatnik (jeśli nie wskazał nikogo upoważnionego do składania w jego imieniu e-deklaracji w ZAW-E1) albo osoba przez niego upoważniona.
[srodtytul]Kilka różnic...[/srodtytul]
Pierwsze czynności związane z ZAW-E2 są w zasadzie takie same jak przy ZAW-E1. Ze strony internetowej pobieramy formularz, wypełniamy go (elektronicznie – jest to także edytowalny plik PDF). Różnice pojawiają się na etapie podpisywania ZAW-E2. Jest to dokument, który należy podpisać elektronicznie. Prawidłowe wykonanie tej czynności spowoduje także wysłanie podpisanych danych do serwera (bramki) władz skarbowych.
[srodtytul]... i ważne wymagania[/srodtytul]
Pamiętajmy, że do obsługi e-deklaracji nie jest konieczny żaden program pocztowy. Wymagane jest za to posiadanie ważnego bezpiecznego podpisu elektronicznego, zestawu do składania takiego podpisu, zainstalowanie w komputerze samego podpisu (certyfikatów) oraz zestawu do składania e-podpisu. Konieczne jest także połączenie z Internetem w momencie podpisywania e-deklaracji (tutaj ZAW-E2), zainstalowany program Acrobat Reader w wersji 8 (program jest darmowy i powszechnie dostępny w Internecie), a także zainstalowanie tzw. wtyczek do Acrobat Reader dostępnych na stronie Ministerstwa Finansów pod adresem [link=http://http://www.e-deklaracje.gov.pl/index.php?page=do_pobrania]http://www.e-deklaracje.gov.pl/index.php?page=do_pobrania[/link].
[srodtytul]Jak wysłać deklarację[/srodtytul]
Samo podpisanie i wysłanie e-deklaracji nie jest trudne. Najpierw należy pobrać z podanej strony odpowiedni formularz (tutaj ZAW-E2), potem pobrany formularz należy otworzyć w Acrobat Reader i uzupełnić go danymi. Następne czynności to podpisanie poprzez wybranie z menu opcji „Podpisz dane” (opcja pojawi się, jeśli zostanie zainstalowana wskazana wcześniej „wtyczka”) i potwierdzenie dwóch pojawiających się ekranów. Po wybraniu „Podpisz dane” należy wsunąć do czytnika kartę z e-podpisem i wybrać przypisany do podpisującego certyfikat z okna wyboru certyfikatów. Gdy pojawi się ekran „Dane o wybranym certyfikacie” – należy wybrać opcję „Podpisz”.
Kolejnym krokiem jest podanie numeru PIN przyporządkowanego do e-podpisu podatnika. Ostatnim krokiem jest wysłanie do bramki Ministerstwa Finansów podpisanego dokumentu poprzez wybranie opcji „Wyślij”. Po tym kroku pojawi się okno zawierające unikalny numer ID wysłanego dokumentu nadany przez system e-Deklaracji. Numer ten należy zapisać na kartce albo w pliku tekstowym.
Numer ID wysłanego dokumentu będzie potrzebny do uzyskania tzw. UPO (czyli elektronicznego urzędowego poświadczenia odbioru). UPO zastępuje potwierdzenie nadania otrzymywane na poczcie i stanowi dowód skutecznego wysłania e-dokumentu.
[srodtytul]Potrzebne potwierdzenie[/srodtytul]
UPO podatnik uzyskuje poprzez pobranie pliku UPO. pdf ze strony Ministerstwa Finansów i otworzenie tego pliku w Acrobat Reader. W polu formularza UPO należy wkleić (wpisać) otrzymany numer ID dokumentu i wybrać przycisk „Pobierz UPO”. System wyświetli status dokumentu. Jeśli status będzie określony liczbą 200 („Przetwarzanie dokumentu zakończone poprawnie”), będzie można wybrać opcję „Wyświetl UPO”. Wyświetlony dokument będzie miał postać PDF, który należy zapisać na dysku komputera do ewentualnych celów dowodowych.
[ramka][b]GPP>uwaga [/b]
Uczestnictwo Formularze ZAW-E1 i ZAW-E2 można pobrać ze strony [link=http://http://www.e-deklaracje.gov.pl/index.php?page=formularze]http://www.e-deklaracje.gov.pl/index.php?page=formularze[/link].[/ramka]
[ramka][b]O tym przedsiębiorca powinien pamiętać[/b]
[b]1. Czy po otrzymaniu ZAS-E należy składać deklaracje podatkowe wyłącznie drogą elektroniczną?[/b]
Nie. Można wciąż podpisywać i wysyłać deklaracje drogą tradycyjną. Otrzymanie ZAS-E daje podatnikowi wybór. Przy czym nie można wysyłać tej samej deklaracji w obu formach.
[b]2. Kiedy można otrzymać UPO?[/b]
W zależności od centrum certyfikacji UPO powinno być dostępne w przedziale od 1 do 24 godz. od podpisania i wysłania bazowego dokumentu.
[b]3. Gdzie można kupić bezpieczny podpis elektroniczny?[/b]
W Polsce działają trzy centra certyfikacji sprzedające podpisy elektroniczne: Certum, www.certum.pl, Sigillum, www.sigillum.pl, Szafir, www.kir.pl.[/ramka]
[i]Autor jest doradcą podatkowym w Deloitte [/i]