Nie wystarczy, że wykorzystywał ją np. na podstawie umowy leasingu.
Taką zmianę wprowadza od 1 stycznia 2009 r. nowelizacja ustawy o VAT.
[srodtytul]Zmiany w nieruchomościach...[/srodtytul]
Zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy o VAT dostawa towarów używanych jest zwolniona z podatku, jeżeli w stosunku do tych towarów nie przysługiwało dostawcy prawo do odliczenia. Ta zasada się nie zmieni, pojawią się jednak modyfikacje zakresu tego zwolnienia.
Od 1 stycznia 2009 r. zwolnienie z VAT sprzedaży towarów używanych dotyczy tylko rzeczy ruchomych. Przy sprzedaży nieruchomości zastosowanie mogą mieć natomiast zwolnienia przewidziane w art. 43 ust. 1 pkt 10 i 10a ustawy o VAT (pisaliśmy o tym szerzej w artykule [link=http://www.rp.pl/artykul/56133,227053_Wybierz_lepszy_wariant_rozliczenia__przy_sprzedazy_nieruchomosci_.html]„Wybierz lepszy wariant rozliczenia przy sprzedaży nieruchomości”[/link], DF z 1 grudnia br.).
[srodtytul]...i definicji towarów używanych[/srodtytul]
Ponadto zmieniła się definicja towarów używanych w przypadku rzeczy ruchomych. [b]Zgodnie z art. 43 ust. 2 ustawy o VAT od nowego roku towary używane to ruchomości, których okres używania przez podatnika dokonującego ich dostawy wyniósł co najmniej pół roku po nabyciu prawa do rozporządzania nimi jak właściciel. Tak więc okres używania liczymy dopiero od momentu nabycia prawa do rozporządzania towarem jak właściciel[/b]. Nie będą natomiast uwzględniane tu okresy wcześniejsze, np. używania na podstawie umowy leasingu.
Zwolnienie to dotyczy również samochodów osobowych i innych pojazdów samochodowych sprzedawanych przez podatników, którym przy ich nabyciu przysługiwało prawo do odliczenia częściowego podatku naliczonego.
[ramka][b]Przykład[/b]
Firma XYZ używała przez trzy lata samochodu na podstawie umowy leasingu. 5 sierpnia 2008 r. wykupiła go po zakończeniu umowy i zaliczyła do środków trwałych. Ponieważ jest to samochód osobowy, firma przy jego nabyciu odliczyła 60 proc. VAT wykazanego na fakturze (ale nie więcej niż 6000 zł). Jeżeli sprzeda auto:
- [b]31 grudnia 2008 r.[/b], skorzysta ze zwolnienia na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy. W stanie prawnym obowiązującym do końca 2008 r. należy bowiem uwzględnić cały okres używania samochodu (łącznie z czasem wykorzystywania na podstawie umowy leasingu). Ponieważ przekroczył sześć miesięcy, sprzedaż pojazdu jest zwolniona z VAT;
- [b]1 stycznia 2009 r.[/b], będzie musiała zapłacić 22-proc. podatek. Od nowego roku ustalając, czy mamy do czynienia z towarem używanym, należy uwzględnić jedynie okres od momentu nabycia prawa do rozporządzania nim jak właściciel, czyli w tym wypadku od 5 sierpnia 2008 r. Ponieważ od tej daty nie upłynęło jeszcze sześć miesięcy, sprzedaż samochodu nie może korzystać ze zwolnienia przewidzianego w art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy o VAT i jest opodatkowana 22-proc. stawką.[/ramka]
[i]Autorka jest doradcą podatkowym[/i]