W ustawie o VAT nie ma już bowiem sankcji, która funkcjonowała od 1993 r. i zawsze budziła kontrowersje. Początkowo co do zgodności z konstytucją, później z przepisami unijnymi.
[srodtytul]Zobowiązanie albo kara[/srodtytul]
Przypomnijmy, że [b]Trybunał Konstytucyjny w orzeczeniu z 4 września 2007 r. (P-43/06) [/b]uznał, że przepisy dotyczące sankcji VAT są niezgodne z konstytucją w zakresie, w jakim dopuszczają stosowanie wobec tej samej osoby, za ten sam czyn dodatkowego zobowiązania podatkowego i odpowiedzialności za wykroczenia albo przestępstwa skarbowe. Na mocy tego wyroku regulacje o sankcji nie mogły być stosowane wobec osób fizycznych będących podatnikami VAT, w przypadku których występuje zbieg odpowiedzialności administracyjnej i odpowiedzialności karnoskarbowej.
[srodtytul]Pytanie do ETS [/srodtytul]
Były natomiast stosowane wobec innych podatników, np. spółek z o.o. Mimo wątpliwości dotyczących zgodności tej instytucji z prawem wspólnotowym. Przypomnijmy, że [b]ETS w sprawie Ceramiki Paradyż (C-168/06)[/b] odmówił odpowiedzi na pytanie prejudycjalne skierowane przez WSA w Łodzi z uwagi na to, iż w przedstawionym stanie faktycznym sankcję nałożono za okres sprzed wejścia Polski do UE. Na rozpoznanie przez ETS oczekuje jednak kolejna sprawa dotycząca sankcji – już za okres po przystąpieniu Polski do UE (sprawa K-1; C-502/07). Trybunał będzie więc musiał orzec o zgodności (lub braku zgodności) tej instytucji z prawem wspólnotowym.
[srodtytul]Jeśli nie było decyzji [/srodtytul]
Zgodnie z przepisami przejściowymi do postępowań wszczę-tych i niezakończonych decyzją ostateczną przed 1 grudnia br. stosuje się znowelizowaną ustawę. Oznacza to, że urzędy nie mogą już nałożyć na podatnika 30 proc. sankcji, nawet jeżeli uchybienie będzie dotyczyło zdarzeń zaistniałych przed wejściem w życie nowelizacji.
Pewną niekonsekwencją ustawodawcy jest jednak pozostawienie 30 proc. sankcji (w nieco zmienionym brzmieniu) za naruszenie przez podatnika obowiązku stosowania kas fiskalnych.
[i]Autor jest menedżerem w Zespole Podatków Pośrednich w biurze Ernst & Young we Wrocławiu[/i]