Podatek od dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej lub działów specjalnych produkcji rolnej może w określonych przypadkach wynosić 19 proc. podstawy jego obliczenia.
Podatnik, który decyduje się na opłacanie podatku liniowego, powinien złożyć właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego pisemne oświadczenie o wyborze tego sposobu opodatkowania. Składając je, powinien jednak pamiętać o treści art. 9a ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Przepis ten określa okoliczności, w jakich podatnik traci w danym roku podatkowym prawo do opłacania stawki liniowej, a więc jest obowiązany do wpłacenia zaliczek (wraz z odsetkami od zaległości podatkowych) według skali podatkowej.
Utrata prawa do opodatkowania w wysokości 19 proc. podstawy obliczenia podatku nastąpi w razie uzyskania przez podatnika z działalności gospodarczej prowadzonej samodzielnie (lub z tytułu prawa do udziału w zysku spółki niemającej osobowości prawnej) przychodów ze świadczenia usług na rzecz byłego i obecnego pracodawcy, tożsamych z czynnościami, które podatnik (lub co najmniej jeden ze wspólników) wykonywał:
- w roku poprzedzającym rok podatkowy
- lub wykonuje w roku podatkowym
– w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy.
Dla możliwości wyboru i rozliczania według stawki liniowej przeszkodą nie jest świadczenie na rzecz pracodawcy usług, które nie odpowiadają czynnościom wykonywanym w ramach stosunku pracy.
Na ten temat wielokrotnie już wypowiadały się w wydawanych interpretacjach organy podatkowe.
Pomyślnie rozstrzygnięte zostały problemy aplikantów adwokackich i radcowskich, którzy po uzyskaniu uprawnień adwokata (radcy prawnego) rozwiązali umowy o pracę z pracodawcą, aby w ramach pozarolniczej działalności gospodarczej współpracować z byłym pracodawcą nadal, świadcząc usługi prawne.
Organy podatkowe stwierdziły, że praca wykonywana przez aplikanta nie jest tożsama z usługami świadczonymi przez wykwalifikowanego adwokata (radcę prawnego) ([b]interpretacja Izby Skarbowej w Warszawie z 25 lipca 2008 r., IPPB1/415-527/08-2/ES[/b]).
Inną sytuacją, gdy organy podatkowe również przychyliły się do stanowiska podatnika, jest przypadek lekarza, który równocześnie jest zatrudniony w zakładzie opieki zdrowotnej oraz prowadzi indywidualną działalność gospodarczą, wykonując usługi m.in. dla zakładu opieki zdrowotnej (a więc obecnego pracodawcy).
Ponieważ świadczenie usług nie pokrywa się z czynnościami wykonywanymi w ramach stosunku pracy, organy podatkowe nie doszukały się przeciwwskazań co do wyboru i opodatkowania dochodów z działalności gospodarczej lekarza według stawki liniowej ([b]interpretacja Izby Skarbowej w Warszawie z 17 października 2008 r. IPPB1/415-935/08-2/PJ[/b]).
[i]Autorka jest doradcą podatkowym w Dziale Doradztwa Podatkowego w krakowskim biurze firmy Mazars[/i]
[ramka][b]GPP>uwaga [/b]
Opłacanie podatku liniowego nie jest możliwe, gdy przedsiębiorca wykonuje usługi na rzecz pracodawcy, a w obecnym lub poprzednim roku podatkowym wchodziły one w zakres jego obowiązków jako pracownika.[/ramka]