Termin mija 1 grudnia. Co prawda z ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wynika, że deklaracje trzeba złożyć do 30 listopada. Jest to jednak niedziela. Następuje zatem przesunięcie terminu na kolejny dzień po dniu wolnym od pracy. Jeśli zatem przedsiębiorca tego jeszcze nie zrobił, to ostatni dzwonek.
[srodtytul]Zaliczki wpłacamy samodzielnie[/srodtytul]
Prowadzący działy specjalne produkcji rolnej samodzielnie opłacają zaliczki od uzyskanych dochodów i to zarówno, gdy ustalają dochody na podstawie ksiąg podatkowych, jak i wtedy, gdy stosują normy szacunkowe. Mówi o tym wyraźnie art. 43 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Wysokość zaliczek określa w decyzji urząd skarbowy. Aby mógł to zrobić, przedsiębiorcy obowiązani są do przekazania mu określonych informacji i to w ściśle określonym terminie.
[srodtytul]Co chce wiedzieć fiskus[/srodtytul]
Podatnicy informują urzędników o rodzaju i rozmiarach zamierzonej produkcji w roku następnym. Służy do tego formularz PIT-6.
W przypadku przedsiębiorców, którzy nie prowadzą ksiąg podatkowych (są opodatkowani na podstawie norm szacunkowych), informacja ta wystarczy, aby ustalić wysokość zaliczek na podatek dochodowy. Urząd wie bowiem, jaki rodzaj produkcji podatnik prowadzi.
Inaczej wygląda to w przypadku podatników płacących podatek według skali, którzy ustalają dochód na podstawie ksiąg podatkowych. W ich przypadku, aby urząd mógł ustalić wysokość zaliczek, musi dysponować także informacjami o przewidywanej wysokości dochodów.
Co to oznacza dla przedsiębiorców? Tylko tyle, że muszą złożyć deklarację o wysokości przewidywanego dochodu w roku następnym. Składają ją, podobnie jak płacący podatek na podstawie norm szacunkowych na formularzu PIT-6.
[srodtytul]Dodatkowe obowiązki[/srodtytul]
Osiągający dochody z działów specjalnych produkcji rolnej mają jeszcze pewne dodatkowe obowiązki informacyjne. Dotyczą one zmian w zakresie opodatkowania działalności. O obowiązkach tych trzeba pamiętać w ciągu roku podatkowego.
O co chodzi? O zawiadomienie naczelnika urzędu skarbowego o:
- zaistnieniu zmian w prowadzonej produkcji w stosunku do podanej w deklaracji,
- zaprzestaniu lub rozpoczęciu w ciągu roku eksploatacji obiektów umożliwiających całoroczny cykl produkcji,
- rozpoczęciu w ciągu roku podatkowego prowadzenia działów specjalnych produkcji rolnej.
Informacje te przedsiębiorca przekazuje fiskusowi w ciągu siedmiu dni od zaistnienia zmiany.
[srodtytul]Razem w rocznym zeznaniu[/srodtytul]
Pamiętajmy, że osiągający dochody z działów specjalnych produkcji rolnej rozliczają je – na etapie zaliczek – odrębnie od pozostałych dochodów, np. z najmu czy pozarolniczej działalności gospodarczej. Sumują je z pozostałymi dochodami dopiero w zeznaniu rocznym i opodatkowują według skali podatkowej.
[ramka][b]GPP przypomina [/b]
Działami specjalnymi produkcji rolnej są uprawy w szklarniach i ogrzewanych tunelach foliowych, uprawy grzybów i ich grzybni, uprawy roślin in vitro, fermowa hodowla i chów drobiu rzeźnego i nieśnego, wylęgarnie drobiu, hodowla i chów zwierząt futerkowych i laboratoryjnych, hodowla dżdżownic, entomofagów i jedwabników, prowadzenie pasiek oraz hodowla i chów innych zwierząt poza gospodarstwem rolnym.[/ramka]