[b]Wynika tak z wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z 31 stycznia 2008 r. (III SA/Wa 1426/07).[/b]

Zdaniem WSA dofinansowanie do Internetu stanowi dla pracownika przysporzenie majątkowe.

[srodtytul]Dopłata do stałego łącza...[/srodtytul]

Spółka zatrudnia pracowników. Wykonują oni głównie pracę w terenie (marketing i promocja produktów farmaceutycznych). Głównym narzędziem ich pracy jest Internet. Za jego pomocą składają cotygodniowe raporty o swojej działalności. Każdy z nowo zatrudnionych jest więc zobowiązany do zainstalowania w domu stałego łącza internetowego. A z tym, jak wiadomo, wiążą się określone wydatki. Spółka zdecydowała więc, że będzie w nich partycypować. Zwraca część kosztów związanych z instalacją łącza. Dopłaca też do miesięcznego abonamentu.

[srodtytul]...może być źródłem wątpliwości[/srodtytul]

Dopłaty do Internetu wywołały jednak wątpliwości. Spółka nie była pewna, czy w takiej sytuacji u pracowników powstanie przychód.

Wystąpiła zatem o interpretację podatkową do urzędu skarbowego. Według niej u pracowników przychód nie powstanie.

Organ podatkowy był jednak innego zdania. Stwierdził, że w tym wypadku dopłaty będą dla pracowników przychodem. Zgodnie bowiem z art. 12 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych za przychody ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej oraz spółdzielczego stosunku pracy uważa się wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężną świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty. Są to m.in. wynagrodzenia zasadnicze, różnego rodzaju dodatki, świadczenia pieniężne ponoszone za pracownika, jak również wartość innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych.

Spółka nie zgodziła się z tą interpretacją. Izba skarbowa utrzymała ją jednak w mocy. Sprawa trafiła do sądu. Spółka twierdziła w skardze, że ponosi koszty, bo jest do tego zobowiązana jako pracodawca. Gdyby tego nie robiła, pracownicy musieliby z własnej kieszeni ponosić dodatkowe wydatki związane z zatrudnieniem.

[srodtytul]Musimy pobrać zaliczki na PIT[/srodtytul]

Sąd oddalił skargę. Jego zdaniem [b]dopłaty są przychodem pracowników. A to oznacza, że spółka – jako płatnik – powinna uwzględnić go przy pobieraniu zaliczki na podatek dochodowy.[/b]Opłaty abonamentowe wiążą się z samym dostępem do Internetu. Wnoszone są w stałej wysokości, niezależnie od tego, czy pracownik z niego korzysta. Bez znaczenia jest też to, czy używanie stałego łącza ma związek z pracą, czy też odbywa się w celach prywatnych. Pokrywane przez pracodawcę koszty będą więc dla pracownika przysporzeniem majątkowym.

[b]Podobnie będzie ze zwrotem części wydatków związanych z instalacją łącza internetowego. Dofinansowanie to będzie inwestycją w prywatny sprzęt pracownika. W obu zatem wypadkach u pracownika powstanie przychód, który trzeba opodatkować.[/b]