[b]Przyznał to WSA w Krakowie w wyroku z 1 października 2008 r. (I SA/Kr 1113/08).[/b]
Firma miała wątpliwości, czy nieodpłatne przekazanie infrastruktury technicznej jest opodatkowane na podstawie art. 7 ust. 2 ustawy o VAT. Organy obu instancji uznały, że przekazanie innemu podmiotowi wytworzonego przez podatnika urządzenia (towaru), które nie jest prezentem o małej wartości lub próbką, podlega VAT, jeżeli w związku z jego wytworzeniem przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego. W [b]wyroku z 6 lutego 2007 r. (I SA/Kr 428/06) WSA[/b] w Krakowie podzielił stanowisko fiskusa.
Spółka złożyła skargę kasacyjną.[b] NSA w orzeczeniu z 25 czerwca 2008 r. (I FSK 743/07)[/b] uchylił zaskarżony wyrok w całości i przekazał sprawę do ponownego rozpoznania. W uzasadnieniu podkreślił, że przedmiotu opodatkowania (czynności rodzących powstanie obowiązku podatkowego) nie można domniemywać i określać go, opierając się na stosowaniu wykładni celowościowej lub prowspólnotowej, prowadzącej do rozszerzenia obowiązku podatkowego na czynności, które w świetle interpretowanych przepisów nie są nim objęte.
Reasumując, NSA stwierdził, że w świetle art. 7 ust. 2 i 3 ustawy o VAT w brzmieniu obowiązującym [b]od 1 czerwca 2005 r. nieodpłatne przekazanie infrastruktury technicznej nie podlega VAT, jeżeli nastąpiło na cele związane z przedsiębiorstwem (nawet jeżeli firmie przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego w związku z nabyciem tych towarów)[/b].
WSA w Krakowie stwierdził, że dokonana w wyroku NSA wykładnia jest wiążąca zarówno dla niego, jak i dla organów podatkowych, które powinny ją uwzględnić przy ponownym rozpoznaniu sprawy.
[i]Zespół Zarządzania Wiedzą Podatkową firmy Deloitte[/i]
[ramka][b]Komentuje Dominik Arędzki, starszy konsultant w Dziale Doradztwa Podatkowego firmy Deloitte (biuro w Łodzi)[/b]
Omawiany wyrok potwierdza ugruntowane już w praktyce stanowisko sądów w kwestii nieodpłatnego przekazania towarów w związku z prowadzoną działalnością. WSA w Krakowie zgodził się z argumentacją zaprezentowaną przez NSA. Po pierwsze uznał, że zgodnie z obowiązującymi od 1 czerwca 2005 r. przepisami czynność nieodpłatnego przekazania towarów na cele działalności jest wyłączona z definicji dostawy towarów. Po drugie przyznał, że korzystne dla podatnika regulacje krajowe, które są efektem nieprawidłowej/niepełnej implementacji przepisów dyrektywy, powinny być skuteczne i nie mogą zostać pominięte i zastąpione poprzez odwołanie się w sposób bezpośredni do regulacji unijnych.
Należy także podkreślić, że zdaniem NSA domniemywanie istnienia obowiązku podatkowego przy nieodpłatnym przekazaniu towarów na cele związane z działalnością na gruncie obecnego brzmienia art. 7 ust. 2 ustawy o VAT stanowi naruszenie konstytucyjnej zasady wyłączności ustawowej w sprawach podatkowych.
[b]Organy podatkowe konsekwentnie jednak kwestionują brak opodatkowania VAT czynności nieodpłatnego przekazania towarów dokonywanych w związku z prowadzoną działalnością. Może to więc być nadal przedmiotem sporów z fiskusem[/b], zważywszy na to, że uchwalona przez Sejm nowelizacja ustawy o VAT nie modyfikuje omawianych przepisów. [/ramka]