[b]tak stwierdził Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w wyroku z 20 października 2008 r., III SA/Wa 790/08[/b]
[srodtytul]Jaki jest problem[/srodtytul]
Podatnik, prowadząc firmę handlową, dokonuje ciągłych zakupów towarów (sprzęt AGD) od producentów i importerów. Na podstawie zawartych umów handlowych dostawcy zobowiązani są do wypłacenia premii pieniężnych z tytułu zrealizowania wskazanego poziomu zakupów, tj. przekroczenia określonego progu obrotów w skali miesiąca lub kwartału. Otrzymane premie pieniężne dokumentowane są fakturami VAT. Dostawcy natomiast chcą wypłacać premie pieniężne poprzez wystawienie not księgowych uznaniowych, a zatem bez VAT.
Podatnik wystąpił zatem o interpretację podatkową. Pytał, czy można przyjmować i księgować noty uznaniowe, nie naliczając VAT. Jego zdaniem można, bo premia pieniężna nie jest towarem ani usługą, w związku z tym nie podlega opodatkowaniu VAT. Ze stanowiskiem tym nie zgodził się jednak minister finansów. Podatnik wniósł więc skargę do WSA. Sąd przyznał mu rację.
[srodtytul]Skąd to rozstrzygnięcie[/srodtytul]
Zdaniem WSA nie można uznać, że poza dostawą towarów, w rozumieniu przepisów ustawy o VAT, pomiędzy stronami zawartych umów handlowych miałaby miejsce usługa wykonywana przez podatnika, polegająca na zakupie sprzętu AGD w założonej wysokości.
[wyimek]Transakcje wykonywane w ramach działalności gospodarczej są opodatkowane VAT, ale jednocześnie transakcje już opodatkowane nie mogą być objęte tym podatkiem ponownie[/wyimek]
Usługą jest świadczenie, które nie stanowi dostawy towaru. Nie może zatem wystąpić taka sytuacja, która jednocześnie stanowiłaby dostawę towaru i świadczenie usługi. Ustawa o VAT wyklucza takie rozwiązanie, rozdzielając usługi od dostaw. Dokonywanie zakupów u kontrahenta mieści się w czynności opodatkowanej VAT, w postaci dostawy towarów. Nie można więc uznać zrealizowania określonego z góry pułapu zakupów za świadczenie usługi. Na określony pułap obrotów składa się odpowiednia liczba transakcji sprzedaży – dostawy towarów. Czynności stanowiące dostawę towaru nie mogą poprzez ich zsumowanie przekształcić się w usługę.
Również w dyrektywie 2006/112/WE funkcjonuje rozwiązanie, w myśl którego dostawa towaru nie może jednocześnie stanowić świadczenia usługi. Tym samym suma określonej ilości dostaw towarów nie może stanowić usługi.
Opodatkowanie – jako usługi – nabycia określonej ilości towaru będzie prowadziło do podwójnego opodatkowania tej samej czynności, pierwszy raz jako sprzedaży (dostawy towaru), drugi jako świadczenia usługi zakupu tego samego towaru o określonej łącznej wartości w ramach tej samej transakcji.