Jeśli użyczane są rzeczy ruchome, czynność taka nie skutkuje powstaniem przychodu po stronie użyczającego. Jeżeli jednak użyczony sprzęt był środkiem trwałym właściciela, wówczas – z uwagi na nieodpłatność świadczenia – miałoby zastosowanie wyłączenie z kosztów z art. 16 ust. 1 pkt 63 lit. c) ustawy o CIT (art. 23 ust. 1 pkt 45a lit. c) ustawy o PIT). Przepis ten mówi, że do kosztów podatkowych nie zalicza się odpisów amortyzacyjnych od wartości początkowej środków trwałych oddanych do nieodpłatnego używania, z wyjątkiem nieruchomości – za miesiące, w których składniki te były oddane.
Jeżeli użyczającym jest zarejestrowany czynny podatnik VAT a użyczenie nie jest związane z jego działalnością i przysługiwało mu prawo do rozliczenia podatku naliczonego związanego z taką usługą, wówczas musi opodatkować ją VAT.
Stosownie bowiem do art. 8 ust. 2 ustawy o VAT nieodpłatne świadczenie usług traktuje się jako odpłatne (tj. podlega opodatkowaniu), jeżeli nie są one związane z prowadzeniem przedsiębiorstwa i podatnikowi przysługiwało prawo do odliczenia przy nabyciu towarów i usług z nimi związanych.
[i]Radosław Kowalski, współpracownik Vademecum Głównego Księgowego, ABC Wolters Kluwer Polska[/i]