Kwoty w walutach obcych przelicza się co do zasady według wyliczonego i ogłoszonego przez Narodowy Bank Polski bieżącego kursu średniego waluty obcej na dzień wystawienia faktury. Tak wynika z § 37 ust. 1 [link=http://aktyprawne.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=173365]rozporządzenia ministra finansów z 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (DzU nr 97, poz. 970 ze zm.)[/link].

W przypadku gdy na dzień wystawienia faktury kurs ten nie został wyliczony i ogłoszony, do przeliczenia stosuje się kurs ostatnio wyliczony i ogłoszony. Zasada ta obowiązuje, jeśli faktura jest wystawiona w terminie, w którym podatnik obowiązany był do jej wystawienia. Natomiast w przypadku niewystawienia faktury w wymaganym terminie do przeliczenia kwot wyrażonych w walutach obcych stosuje się średni kurs NBP z dnia powstania obowiązku podatkowego. Potwierdzają to organy podatkowe, m.in.[b] Pierwszy Urząd Skarbowy Łódź-Górna z 19 września 2005 r. (III/443-38.4/05/WI).[/b]

[srodtytul]Wystawia nie tylko kontrahent[/srodtytul]

Faktury opiewające na kwoty wyrażone w walutach obcych niekoniecznie muszą być wystawiane przez kontrahentów zagranicznych. Przepisy ustawy o VAT nie zabraniają wystawiania faktury w walutach obcych. Możliwość wystawiania takich faktur jest także przewidziana pośrednio w § 9 ust. 6 [link=http://aktyprawne.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=177843]rozporządzenia z 25 maja 2005 r. dotyczącego m.in. zasad wystawiania faktur (DzU nr 95, poz. 798 ze zm.)[/link]. Zgodnie z tym przepisem kwoty podatku wykazuje się w złotych bez względu na to, w jakiej walucie określona jest kwota należności w fakturze.[b] Kujawsko-Pomorski Urząd Skarbowy w Bydgoszczy w piśmie z 25 października 2004 r. (ZP-I-443/172/04)[/b] wskazał, że „ustawodawca dopuścił możliwość (brak zakazu) wystawiania faktur w walucie obcej przy jednoczesnym obowiązku wykazania kwoty podatku w złotych polskich”.

[srodtytul]Z jakiego momentu kurs stosować[/srodtytul]

Warto zwrócić również uwagę na regulacje dotyczące ogłaszania kursów walut przez NBP. Zasady te zawiera uchwała nr 51/2002 zarządu NBP z 23 września 2002 r. w sprawie sposobu wyliczania i ogłaszania bieżących kursów walut obcych (DzUrz NBP nr 14, poz. 39 ze zm.). Z uchwały tej wynika, że bieżące kursy średnie euro i dolara amerykańskiego w złotych wyliczane są na godzinę 11 (na podstawie notowań otrzymanych z banków). Co do pozostałych walut wymienialnych kursy te liczone są na podstawie wyliczonego kursu euro w złotych i rynkowych kursów euro do poszczególnych walut z godziny 11. W praktyce wyliczone bieżące kursy średnie z danego dnia dostępne są dopiero po godzinie 12.

W konsekwencji powstają wątpliwości, jaki kurs ma stosować podatnik, w przypadku gdy wystawia fakturę przed południem. Jedynym rozwiązaniem w takiej sytuacji jest zastosowanie zasady określonej w § 37 ust. 2 wspomnianego rozporządzenia, czyli kursu wymiany ostatnio wyliczonego i ogłoszonego, a więc kursu z dnia poprzedniego. Taki sposób postępowania akceptują także organy podatkowe (np.[b] Pierwszy Mazowiecki Urząd Skarbowy w postanowieniu z 17 stycznia 2007 r., 1471/NTR2/443-391d/06/MŻ[/b]).

[i]Autorzy są pracownikami Europejskiego Centrum Doradztwa i Dokumentacji Podatkowej[/i]

[ramka][b]GPP>uwaga[/b]

W razie niewystawienia faktury w wymaganym terminie do przeliczenia kwot wyrażonych w walutach obcych stosuje się średni kurs NBP z dnia powstania obowiązku podatkowego.[/ramka]