Możliwość wystąpienia wspólnika ze spółki przewiduje zarówno kodeks cywilny (k.c.) w odniesieniu do spółki cywilnej, jak i kodeks spółek handlowych (k.s.h.) w odniesieniu do handlowych spółek osobowych.
Art. 869 k.c. mówi, że jeśli spółka została zawarta na czas nieoznaczony, każdy wspólnik może z niej wystąpić, wypowiadając swój udział na trzy miesiące naprzód na koniec roku obrachunkowego. Jednocześnie, z ważnych powodów, wspólnik spółki cywilnej może wypowiedzieć swój udział bez zachowania terminów wypowiedzenia, chociażby spółka była zawarta na czas oznaczony. Co istotne, przeciwne od wspomnianych postanowienia umowy spółki są nieważne i nie wywołują skutków prawnych.
W przypadku spółki jawnej zawartej na czas nieoznaczony wspólnik może wypowiedzieć umowę spółki na sześć miesięcy przed końcem roku obrotowego, przy czym spółkę zawartą na czas życia wspólnika uważa się za zawartą na czas nieoznaczony. Umowa może przewidywać krótszy termin wypowiedzenia, może również dopuszczać wystąpienie ze spółki zawartej na czas oznaczony. Zasady te znajdują odpowiednie zastosowanie do spółki partnerskiej oraz spółki komandytowej.
Przeczytaj cały artykuł w serwisie płatnym