Pracownicy, którzy wysyłają dzieci na wczasy przez biuro podróży, dostarczają nam faktury VAT dotyczące kosztów wyjazdu. Są one zróżnicowane (wyjazd z nauką języka obcego, obóz survival,typowe wczasy zagraniczne). Czy w związku z tymi wydatkami pracownik może korzystać ze zwolnienia?
W myśl art. 21 ust. 1 pkt 78 ustawy o PIT wolne od podatku dochodowego są dopłaty do wypoczynku dzieci i młodzieży do lat 18, zorganizowanego przez podmioty prowadzące działalność w tym zakresie, w formie wczasów, kolonii, obozów i zimowisk, w tym również połączonego z nauką, pobytu na leczeniu sanatoryjnym w placówkach leczniczo-sanatoryjnych, rehabilitacyjno-szkoleniowych i leczniczo-opiekuńczych oraz przejazdów związanych z tym wypoczynkiem i pobytem na leczeniu.
Formuła wypoczynku zorganizowanego, o którym mowa w przepisie, wyklucza korzystanie ze zwolnienia przy wydatkach na wypoczynek dzieci zorganizowany przez opiekunów we własnym zakresie (np. wyjazd do rodziny). Za świadczące usługi w zakresie wypoczynku zorganizowanego uznaje się natomiast biura turystyczne czy inne podmioty statutowo zajmujące się tego rodzaju działalnością.
Nie ma przeciwwskazań do korzystania ze zwolnienia w zależności od rodzaju wyjazdu (obóz survival, nauka języka, wczasy), o ile tylko jest to wyjazd, o którym mowa w przepisie. Organy podatkowe wymagają jednak, aby zwolnienie stosowane było pod warunkiem udokumentowania kosztu (np. fakturą, przelewem, w praktyce również dokumentem, z którego wynika, że organizator prowadzi profesjonalnie działalność w zakresie organizacji wypoczynku).
Monika Ławnicka jest konsultantką w Accreo Taxand
Maria Kukawska jest menedżerem w Accreo Taxand