Tak
. Opłaty bankowe za prowadzenie firmowych rachunków – zarówno w złotówkach, jak i w walucie obcej – są ponoszone w związku z działalnością, a zatem można je ujmować w kosztach uzyskania przychodów.
Zgodnie z art. 22 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych kosztami uzyskania przychodów są wydatki poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem wymienionych w art. 23. Nie powinno być wątpliwości, że opłaty za firmowe konto są związane z działalnością i co za tym idzie mogą być zaliczone do kosztów.
Koszty w walucie obcej przelicza się po średnim kursie NBP z dnia poprzedzającego poniesienie kosztu. Dotyczy to także opłat bankowych.
Potwierdza to interpretacja Drugiego Urzędu Skarbowego w Białymstoku z 11 września 2007 r. (II USpbIA/1/415-77/118e/73/07/BB), w której czytamy: „podatnicy są zobowiązani:
- przychód z tytułu odsetek od środków zgromadzonych na rachunku walutowym przeliczyć na złote według kursu średniego ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień uzyskania przychodu,
- wydatki ponoszone w walutach obcych, takie jak opłaty, prowizje bankowe oraz wydatki związane z zakupem towarów i usług (np. paliwa, opłaty autostradowe, noclegi itp.) opłacone gotówką lub kartą płatniczą – przeliczyć na złote według kursu średniego ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień poniesienia kosztu”.
Autorka jest współpracowniczką Vademecum Głównego Księgowego, ABC Wolters Kluwer Polska