Decydujące znaczenie ma data zmiany miejsca zamieszkania. Z końcem miesiąca – w którym nastąpiła przeprowadzka – dotychczasowy organ podatkowy przestanie był właściwy. Od początku następnego miesiąca właściwy będzie organ podatkowy nowego miejsca zamieszkania.
Podatek od środków transportowych uregulowany jest w ustawie o podatkach i opłatach lokalnych. O obowiązku podatkowym mówi art. 9 ustawy. Zgodnie z jego ust. 5 obowiązek podatkowy wygasa z końcem miesiąca, w którym środek transportowy został wyrejestrowany lub wydana została decyzja organu rejestrującego o czasowym wycofaniu pojazdu z ruchu, lub z końcem miesiąca, w którym upłynął czas, na który pojazd powierzono.
Zarejestrowanie środka transportowego oznacza jego rejestrację, z wyjątkiem rejestracji czasowej, w rozumieniu przepisów o ruchu drogowym.
Organem właściwym w sprawach podatku od środków transportowych jest organ podatkowy, na którego terenie znajduje się miejsce zamieszkania lub siedziba podatnika, a w przypadku przedsiębiorstwa wielozakładowego lub podmiotu, w którego skład wchodzą wydzielone jednostki organizacyjne – organ podatkowy, na terenie którego znajduje się zakład lub jednostka posiadająca środki transportowe podlegające opodatkowaniu. W przypadku współwłasności środka transportowego organem właściwym jest organ podatkowy odpowiedni dla osoby lub jednostki organizacyjnej, która została wpisana jako pierwsza w dowodzie rejestracyjnym pojazdu.
W tym wypadku, gdy zmieniła się właściwość miejscowa organu podatkowego – w związku ze zmianą miejsca zamieszkania osoby fizycznej będącej podatnikiem podatku od nieruchomości – mamy nie tyle do czynienia z wygaśnięciem obowiązku podatkowego, ile ze zmianą wierzyciela podatkowego (następuje zmiana właściwości organu podatkowego). Odwołać trzeba się zatem do przepisów rozporządzenia ministra finansów z 22 sierpnia 2005 r. w sprawie właściwości organów podatkowych (DzU nr 165, poz. 1371). Jego § 14 mówi, że organem podatkowym właściwym miejscowo w sprawach podatku od środków transportowych dla podatników, którzy w trakcie roku podatkowego zmienili miejsce zamieszkania lub adres siedziby, wskutek czego właściwy stał się organ podatkowy inny niż dotychczasowy – jest organ podatkowy określony według miejsca zamieszkania lub adresu siedziby od pierwszego dnia miesiąca następującego po tym, w którym nastąpiła zmiana miejsca zamieszkania lub adresu siedziby.
Z przepisów tych wynika zatem, że decyduje zmiana miejsca zamieszkania podatnika.
Adam Bartosiewicz, współpracownik Vademecum Głównego Księgowego, ABC Wolters Kluwer Polska