Tak wynika z wyroku WSA we Wrocławiu z 28 kwietnia 2008 r. (I SA/Wr 1551/07).

Spółka postanowiła zorganizować z okazji uroczystości zakładowych imprezy dla pracowników. Stwierdziła, że wydatki poniesione na ich organizację mają związek w prowadzoną działalnością gospodarczą.

Poza tym są elementem polityki pracowniczej i służą poprawie atmosfery pracy. Pozostają też w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą podlegającą opodatkowaniu. Spółka przyjęła, że zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy o VAT przysługuje jej prawo do odliczenia podatku naliczonego.

Organy podatkowe uznały jednak, że działania te nie służą podniesieniu obrotu czy jakości pracy. Ich zdaniem w ekonomii nie występuje teoria potwierdzająca wpływ takich imprez na maksymalizację przychodów.

W tej sytuacji spółka wniosła skargę do sądu administracyjnego, który uchylił zaskarżoną decyzję. Co prawda stwierdził, że stan faktyczny przedstawiony przez podatnika nie pozwala jednoznacznie stwierdzić, czy występuje związek między wydatkami i działalnością gospodarczą i jaki charakter mają te wydatki. Zaznaczył jednak, że organy podatkowe powinny sprawdzić, czy imprezy dla pracowników rzeczywiście wzmacniają więź z pracodawcą.

Podatnik powinien natomiast wykazać cenotwórczy wpływ poniesionych wydatków. Jeżeli koszty ogólne, jakimi są wydatki na imprezy pracownicze, wpływają na jakość pracy, zwiększają więź pracowników z pracodawcą oraz są elementem cenotwórczym, podatnikowi przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego.

Zespół Zarządzania Wiedzą Podatkową firmy Deloitte

Opodatkowane VAT jest m.in. odpłatne świadczenie usług. Należy jednak mieć na uwadze, że ustawa o VAT wprowadza fikcję prawną, zgodnie z którą za odpłatne świadczenie usług uważa się także nieodpłatne świadczenie usług na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, pod warunkiem że nie jest ono związane z prowadzeniem przedsiębiorstwa a podatnikowi przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług związanych z tym świadczeniem. Jeśli więc zorganizowanie imprezy dla pracowników pozostaje w związku z prowadzonym przez podatnika przedsiębiorstwem, nie podlega ustawie o VAT. Niestety, organy podatkowe, dokonując literalnej interpretacji art. 86 ust. 1 i nie uwzględniając szerszego kontekstu zasady neutralności, wskazują, że w takich sytuacjach podatnikom nie przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego, prawo to przysługuje bowiem jedynie „w zakresie, w jakim nabywane towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych”.

Zgodnie z ugruntowaną linią orzecznictwa ETS (np. sprawy Abbey National C-408/98, Kretztechnik C-465/03 oraz Faxworld GbR C-137/02) w sytuacji gdy określone wydatki nie mogą zostać bezpośrednio przyporządkowane do czynności opodatkowanych, jednak stanowią koszty ogólne działalności podatnika – tak że można je przypisać do jego opodatkowanej działalności – prawo do odliczenia podatku naliczonego zostaje zachowane. W konsekwencji jeżeli wydatki poniesione na organizację imprezy integracyjnej są kosztem uzyskania przychodu podatnika dla celów podatku dochodowego i mogą być przypisane do jego działalności, która podlega opodatkowaniu, przysługuje mu prawo do odliczenia. Przy kosztach ogólnych nie jest zazwyczaj możliwe wskazanie konkretnych transakcji, których wydatki te dotyczą. Uznać zatem należy, że w takich wypadkach dla skorzystania z prawa do odliczenia podatku wystarczy wskazać część opodatkowanej działalności, której dotyczą te koszty.

Wyrok WSA we Wrocławiu potwierdza stanowisko prezentowane w orzecznictwie ETS. Tym samym jeśli wydatki związane z daną czynnością, która nie podlega opodatkowaniu, obciążają koszty działalności opodatkowanej (co podatnik jest w stanie racjonalnie uzasadnić), przysługuje mu prawo do odliczenia.