Polska firma wykonuje w kraju konstrukcje stalowe oraz okna i drzwi (z materiałów kupionych w Polsce), następnie montuje je na nieruchomości położonej na Słowacji dla firmy zarejestrowanej tam dla celów VAT. Czy też musi zarejestrować się na VAT w Słowacji? A może jest szansa, by obowiązek rozliczenia tego podatku przenieść na firmę słowacką (umowa zawarta jest na wykonanie wraz z montażem)?
– pyta czytelnik.
Jeśli montaż wykracza poza zakres prostych czynności (co przy konstrukcjach stalowych, oknach i drzwiach wydaje się prawdopodobne), transakcja stanowi tzw. dostawę z montażem, a więc sprzedaż towarów, która obejmuje również ich montaż lub instalację dokonywaną przez dostawcę lub inną osobę działającą na jego rzecz. Taka transakcja, zarówno w myśl polskich jak i słowackich przepisów o VAT, jest opodatkowana w miejscu, w którym towary są montowane. W tym konkretnym wypadku będzie to Słowacja.
Co do zasady, zgodnie ze słowackimi przepisami o VAT, zagraniczny przedsiębiorca (a więc nieposiadający na Słowacji ani siedziby, ani stałego miejsca prowadzenia działalności) dokonujący opodatkowanej dostawy towarów na jej terytorium jest zobowiązany zarejestrować się dla celów VAT przed rozpoczęciem wykonywania takich czynności. Zasada ta nie ma jednak zastosowania, jeżeli obowiązek rozliczenia VAT może być przeniesiony na nabywcę.
Słowackie przepisy mówią, że obowiązek zapłaty VAT od opodatkowanej dostawy z montażem dokonywanej na terytorium Słowacji może być przeniesiony na nabywcę pod warunkiem, że jest on podatnikiem posiadającym na Słowacji siedzibę lub stałe miejsce prowadzenia działalności. W takim wypadku zagraniczny dostawca, będąc zwolniony z obowiązku zapłaty podatku, nie musi również rejestrować się dla celów VAT na Słowacji.
Pamiętajmy jednak, że jeśli zagraniczny dostawca jest już zarejestrowany dla celów VAT na Słowacji, obowiązek zapłaty podatku nie może być przeniesiony na nabywcę.
Z punktu widzenia polskich przepisów o VAT trzeba pamiętać, że w sytuacji kiedy VAT na Słowacji jest rozliczany przez nabywcę, dzięki czemu polski dostawca nie rejestruje się tam, na dostawcy spoczywa obowiązek wystawienia faktury zgodnie z polskimi przepisami.
Jednak dokonana na Słowacji dostawa towarów może dawać dostawcy prawo do odliczenia naliczonego w Polsce podatku VAT. Prawo takie przysługuje jednak pod warunkiem, że podatnik posiadałby je również, gdyby dostawa była dokonana w Polsce. Musi również mieć dokumenty, z których wynika związek odliczonego podatku z dokonanymi za granicą czynnościami. W takiej sytuacji kwotę należną z tytułu dostawy towarów na Słowacji należy wykazać w polu 21 deklaracji VAT-7.
Filip Kopacz jest doradcą podatkowym, menedżerem w Zespole ds. Podatków Pośrednich PricewaterhouseCoopers w biurze we Wrocławiu
Łukasz Dębkowski jest tam konsultantem
Współpraca: biuro PricewaterhouseCoopers na Słowacji