Tak zdecydował w miniony piątek Sejm, uchwalając nowelizację ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych przygotowaną przez Senat. Ustawę, która stanowi wykonanie wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 29 listopada 2006 r. (sygn. SK 51/06), w głosowaniu poparło 425 posłów.
Przyjęta właśnie nowelizacja wprowadza do artykułu 21 ust. 1 pkt 3 lit. g nowe zwolnienie od podatku dochodowego. Dotyczy ono odszkodowań wynikających z zawartych umów lub ugód innych niż ugody sądowe. Obecnie od podatku dochodowego zwolnione są pieniądze otrzymane na mocy orzeczenia sądowego. Tymczasem osoba, która otrzyma środki w rezultacie ugody, musi zapłacić od nich podatek dochodowy.
Zanim doszło do opracowania projektu nowych rozwiązań, sędziowie Trybunału Konstytucyjnego uznali, że wyłączenie z zakresu zwolnienia podatkowego odszkodowań uzyskanych na podstawie ugody sądowej narusza konstytucję. Trybunał orzekł, że zróżnicowanie sytuacji osób otrzymujących środki w rezultacie ugody sądowej i wyroku sądowego jest niezgodne z konstytucją – nie tylko z art. 2, ale i z art. 32. Wprowadza bowiem zróżnicowanie poszkodowanych, którzy wystąpili do sądu o odszkodowanie i – ze względu na przebieg sprawy – uzyskali wyrok albo zawarli ugodę sądową.
Taki stan rzeczy nie znajduje – w ocenie Trybunału – uzasadnienia. Ratio legis zwolnienia podatkowego z art. 21 ust. 1 pkt 3 lit. g ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych służy zrekompensowaniu poszkodowanemu poniesionej przez niego szkody, a nie jego wzbogaceniu. „Nowelizacja ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych stanowi – z jednej strony – wykonanie obowiązku prawnego, jakim jest uwzględnienie w systemie prawnym skutków rozstrzygnięcia co do meritum sądu konstytucyjnego, a także – z drugiej strony – przywrócenie regulacji ustawowej, która gwarantuje korzystanie przez obywateli z ich praw i wolności (potwierdzonych orzeczeniem Trybunału Konstytucyjnego)” – napisali w uzasadnieniu do swojego projektu senatorowie.
Ustawa trafi teraz do Senatu. Nowe przepisy mają wejść w życie po upływie 14 dni od dnia ich ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.