Czy premie pieniężne są opodatkowane? W związku ze zmianą przepisów od 1 stycznia 2008 r. – wykluczeniem prawa do odliczenia podatku z faktur za czynności niepodlegające opodatkowaniu – zastanawiamy się, jak nasi nabywcy powinni je dokumentować.
- pyta czytelnik.
Odpowiadają autorzy „Komentarza VAT 2008”: Adam Bartosiewicz, doktor nauk prawnych i Ryszard Kubacki, doradca podatkowy
Z orzecznictwa sądów administracyjnych wynika, że premie pieniężne nie podlegają VAT. Ich obciążenie oznaczałoby w istocie podwójne opodatkowanie tej samej czynności.
Przykładowo w wyroku z 22 maja 2007 r. (III SA/Wa 4080/ 06) Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie stwierdził: „Za usługę w rozumieniu art. 8 ust. 1 ustawy o VAT nie można uznać obrotów w wysokości określonej umownie osiągniętych przez nabywcę towarów. Premia wypłacona przez sprzedawcę, w przypadku osiągnięcia określonego progu obrotów, nie jest dla nabywcy wynagrodzeniem za świadczone usługi”.
Takie też jest ostatnio stanowisko większości organów podatkowych. Przykładowo w interpretacji z 17 września 2007 r. (1401/PH-I/4407/14-46/07 /KO) Izba Skarbowa w Warszawie stwierdziła: „zakup przez stronę odpowiedniej ilości towaru, a tym samym osiągnięcie odpowiedniego poziomu obrotów stanowi dostawę towarów, gdyż niewątpliwie jest efektem dokonywanych przez stronę zakupów towaru od kontrahenta. Nie można więc uznać w stanie faktycznym sprawy – zrealizowania na rzecz kontrahenta określonego pułapu obrotu, za świadczenie usług, gdyż ewidentnie na uzyskanie określonego pułapu obrotów składa się odpowiednia liczba transakcji sprzedaży – dostawy towarów w rozumieniu art. 7 ustawy o VAT. W świetle powyższych przepisów stwierdzić należy, że czynności stanowiące dostawę towarów nie mogą jednocześnie poprzez ich zsumowanie stanowić usługi. Zatem zakup przez stronę odpowiedniej ilości towaru, a tym samym osiągnięcie odpowiedniego poziomu obrotów, zdaniem tutejszego organu, nie stanowi świadczenia usług, gdyż opodatkowanie – jako usługi świadczonej przez nabywcę towaru – nabycia określonej ilości towarów będzie prowadziło do podwójnego opodatkowania tej samej czynności, pierwszy raz jako sprzedaży (dostawy towarów), drugi jako zakup (świadczenia usług) przez nabywcę tego samego towaru, w ramach tej samej transakcji (...) Biorąc powyższe pod uwagę, dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie stwierdza, że otrzymany przez stronę od kontrahenta bonus roczny za osiągnięcie odpowiedniego poziomu obrotów nie rodzi obowiązku podatkowego w podatku od towarów i usług”.
Premii pieniężnych nie dokumentujemy zatem fakturami, ale np. notami uznaniowymi bądź obciążeniowymi (w zależności od tego, przez kogo są wystawiane).
Więcej o wyrokach sądowych w sprawie premii pisaliśmy w DF z 28 stycznia i 14 lutego 2008 r.