Takie stanowisko zajął w wiążącej interpretacji naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa-Ursynów (nr 1438/443/342-139/2006/2007/AS). Odpowiadał on na pytanie podatniczki, która kupiła razem z mężem lokale użytkowe z przeznaczeniem na wynajem.
Mieli wówczas majątkową wspólność małżeńską. W umowach najmu od początku jako wynajmujący figurują obydwoje małżonkowie. Obecnie planują oni zniesienie współwłasności lokali użytkowych w ten sposób, że mąż stanie się ich jedynym właścicielem i będzie wynajmował lokale w ramach własnej działalności gospodarczej.
Małżonkowie chcieli się dowiedzieć, czy czynność taka podlega VAT. Ich zdaniem tak nie jest, gdyż nie stanowi ona dostawy towarów jako nieodpłatne przekazanie lokali użytkowych niezwiązanych z działalnością gospodarczą przekazującego.
Naczelnik urzędu skarbowego wyjaśnił, że zgodnie z art. 7 ust. 2 pkt 2 ustawy o VAT przez dostawę rozumie się również przekazanie towarów należących do podatnika na cele inne niż związane z prowadzonym przez niego przedsiębiorstwem, w tym wszelkie inne przekazania bez wynagrodzenia, jeżeli podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia VAT należnego o naliczony od tych czynności w całości lub w części.
Lokale użytkowe, zostały nabyte przez małżonków w celu przeznaczenia ich na wynajem. Każde z nich było podatnikiem VAT i korzystało z odliczenia. Dlatego przekazanie ich mężowi przez żonę należy traktować jak darowiznę dokonaną pomiędzy dwoma odrębnymi podmiotami, które przy zakupie korzystały z odliczenia podatku zwartego w cenie nabywanego towaru. Prowadzi to do wniosku, że czynność przekazania powinna być opodatkowana VAT.