[b]Stowarzyszenie otrzymało budynek w darowiźnie, w latach 90. W 1998 r. poniosło koszty modernizacji przekraczające 30 proc. jego wartości początkowej. VAT z tych faktur był odliczany. Czy aby sprzedaż tego budynku była zwolniona z VAT, wystarczy, że użytkujemy go ponad pięć lat?[/b]
[b]Tak.[/b] Sprzedaż tego budynku może być zwolniona z VAT, ponieważ bezsprzecznie jest to towar używany, a stowarzyszeniu nie przysługiwało prawo do odliczenia VAT przy jego nabyciu. Jedynym problemem są nakłady na ulepszenie. Art. 43 ust.6 ustawy o VAT mówi, że zwolnienia nie stosuje się przy sprzedaży używanych budynków, budowli i ich części, jeżeli wydatki na ich ulepszenie (w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym) poniesione przez podatnika przed wprowadzeniem ich do ewidencji środków trwałych lub w trakcie ich użytkowania przekroczą 30 proc. wartości początkowej, a podatnik:
- miał prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony od poniesionych wydatków,
- użytkował te towary (czyli budynek, budowlę lub ich część) krócej niż pięć lat w celu wykonywania czynności opodatkowanych.
Z przepisu tego wynika, że wszystkie wymienione w nim przesłanki muszą być spełnione łącznie. Wystarczy niespełnienie jednej z nich, by podatnik zachował prawo do zwolnienia.
Potwierdzają to [b]wyjaśnienia Urzędu Skarbowego we Wschowie z 26 stycznia 2007 r. (II/443-1/07)[/b]: „Niespełnienie przynajmniej jednego w wyżej wymienionych warunków oznacza, iż dostawa towarów używanych, o których mowa w art. 43 ust. 2 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług, pozostaje – na podstawie ust. 1 pkt 2 wyżej wymienionego artykułu – zwolniona od podatku”.
Identyczne stanowisko zajęła [b]Izba Skarbowa w Katowicach w interpretacji z 13 września 2007 r. (IBPP3/443-14/07/IK/KAN-746/09/07)[/b].
Jeśli więc stowarzyszenie użytkuje budynek ponad pięć lat do wykonywania działalności opodatkowanej VAT, sprzedaż tej nieruchomości będzie zwolniona z VAT.
Dodajmy, że ów pięcioletni okres należy liczyć od dnia, kiedy przedsiębiorca nabył budynek (przyjął go do używania), a nie od dnia, kiedy go ulepszył. Potwierdzają to wyjaśnienia organów podatkowych. Jak czytamy w cytowanej wcześniej interpretacji Izby Skarbowej w Katowicach:
„Użycie w tym przepisie sformułowania »użytkował te towary w okresie krótszym niż 5 lat w celu wykonywania czynności opodatkowanych« wskazuje, że chodzi tu o całkowity okres użytkowania tych towarów do działalności opodatkowanej, a nie o okres od zakończenia modernizacji czy też okres liczony od momentu przekroczenia ww. kwoty wydatków poniesionych na modernizację” (tak też [b]Izba Skarbowa w Olsztynie Ośrodek Zamiejscowy w Elblągu w decyzji z 24 września 2004 r., PP/E-005-2-30/04[/b]).