Orzekł tak Europejski Trybunał Sprawiedliwości, odpowiadając na pytanie prejudycjalne Sądu Najwyższego Holandii. Chodziło o sprawę Horizon College, który przekazywał swoich nauczycieli innym instytucjom edukacyjnym. Przejmowały one odpowiedzialność za ich pracę, ponosiły koszty ubezpieczenia OC oraz zwracały wynagrodzenie. Horizon College nie naliczał od wynajmu VAT.

Holenderskie władze skarbowe uznały to za błąd i nakazały uczelni zapłacić podatek. Sprawa trafiła ażdo Sądu Najwyższego Holandii, a ten zapytał ETS, czy czasowe oddelegowanie nauczyciela za wynagrodzeniem do innej instytucji edukacyjnej, która przejmuje za niego odpowiedzialność, mogłoby zostać uznane za usługę edukacyjną lub pomocniczą do nich.

ETS wyjaśnił, że czynności wskazane przez sąd holenderski same w sobie nie są edukacją, o której mowa wart.13 ust. 1 litera i VI dyrektywy. Przepis ten wskazuje bowiem konkretne przypadki korzystające ze zwolnienia od VAT, a oddelegowania nauczyciela z jednej placówki do drugiej wśród nich nie ma. Fakt, że obie mają status instytucji edukacyjnych, jest tu bez znaczenia. Podobne usługi mogłyby bowiem świadczyć firmy (będące normalnymi vatowcami) zajmujące się za wynagrodzeniem pośrednictwem w wyszukiwaniu nauczycieli do szkół, które zgłoszą takie zapotrzebowanie.

- Oddelegowanie nauczyciela można by też uznać za usługę pomocniczą, także zwolnioną od VAT, ale tylko wtedy, gdyby na jej braku ucierpieli uczniowie czy studenci przejmującej go szkoły lub uczelni - orzekł ETS (sygn. C-434/05).