VAT: dostosowanie lokalu do potrzeb najemcy bez odwrotnego obciążenia

Wynajmujący, który nabywa usługi wykończenia/remontu swojego lokalu w celu dostosowania go do wymogów najemcy, nie działa w roli generalnego wykonawcy, ale jako inwestor. Będąc właścicielem nieruchomości, jest bowiem bezpośrednim beneficjentem tych robót.

Publikacja: 05.11.2018 01:00

VAT: dostosowanie lokalu do potrzeb najemcy bez odwrotnego obciążenia

Foto: AdobeStock

Tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w wyroku z 28 września 2018 r. (III SA/Wa 4095/17, III SA/Wa 3931/17).

Sprawa dotyczyła spółki z branży deweloperskiej (dalej: spółka), wynajmującej w ramach swojej działalności lokale użytkowe, które najczęściej wymagają dostosowania do indywidualnych potrzeb najemcy. Spółka określa więc zakres niezbędnych prac w umowie najmu bądź oddzielnej umowie z najemcą. W celu wykończenia/remontu lokalu zgodnie ze specyficznymi wymaganiami najemcy spółka zawiera z kolei umowy z firmami z branży budowlanej (dalej: usługodawcy), którym powierza ich wykonanie. Spółka nabrała wątpliwości, czy w takiej sytuacji nie występuje w roli generalnego wykonawcy robót budowlanych, a usługodawcy w roli podwykonawców i w konsekwencji czy transakcja jest objęta mechanizmem odwrotnego obciążenia VAT.

Pozostało jeszcze 85% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Twoje wsparcie decyzji biznesowych i pomoc w codziennej pracy.
Interpretacje ważnych zmian prawa, raporty ekonomiczne, analizy rynku, porady i praktyczne wskazówki ekspertów „Rzeczpospolitej”.
Reklama
Podatki
Płacisz organizacji pracodawców za reklamę? To koszt bez limitu
Podatki
Kary umowne za opóźnienie w realizacji usługi co do zasady mogą być kosztem podatkowym. Wyrok NSA
Podatki
Piwo w kosztach firmy? Tylko bezalkoholowe
Podatki
Jak nie ma usługi, to nie będzie podatku. Ważny wyrok ws. VAT
Podatki
Sprzątanie po Polskim Ładzie. Na tę zmianę czekają spółki. Czy TSUE pomoże?
Reklama
Reklama