[b]Tak uznała Izba Skarbowa w Warszawie w interpretacji z 5 stycznia 2010 r. (IPPP3/443-1086/09-3/MM).[/b]
Spółka zamierza prowadzić sklep internetowy i uruchomić nowy kanał dystrybucji sprzedawanych w nim towarów oparty na tzw. wirtualnych bonach. Oferta sklepu skierowana będzie tylko do klientów korporacyjnych (podmiotów gospodarczych).
Klienci nabywać będą określoną pulę wirtualnych bonów o określonej wartości nominalnej, które dowolnie rozdysponują wśród swoich pracowników. Będą informowali spółkę, jakie osoby otrzymały bon i o jakiej wartości nominalnej.
Bony te nie będą miały formy papierowej, a jedynie formę zapisów na indywidualnym koncie osób, które je otrzymały. Zapis taki uprawniał będzie do zakupu w sklepie internetowym wybranych towarów i usług za kwotę nieprzekraczającą wartości bonu.
We wniosku o interpretację przepisów podatkowych spółka pytała, czy sprzedaż takich bonów będzie podlegać VAT. Jej zdaniem nie, bowiem nie jest to ani dostawa towarów, ani świadczenie usług.
Organ podatkowy uznał, że to prawidłowe stanowisko.
W ocenie izby taka transakcja nie mieści się w katalogu czynności opodatkowanych VAT wyznaczonym przez art. 5 ust. 1 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=172827]ustawy o VAT[/link]. Wirtualny bon jest swoistym bonem towarowym i stanowi rodzaj znaku legitymacyjnego upoważniającego do odbioru określonych towarów. Nie jest towarem, lecz zastępuje środki pieniężne, za które zwyczajowo nabywa się towary.
[i]Autorka jest konsultantką w Zespole Zarządzania Wiedzą Podatkową PricewaterhouseCoopers[/i]
[ramka][b]Komentuje Mateusz Barszczewski, konsultant w w Dziale Prawnopodatkowym PricewaterhouseCoopers:[/b]
Stanowisko wyrażone w interpretacji nie zaskakuje. W sprawie opodatkowania VAT sprzedaży bonów uprawniających do odbioru towaru do wysokości określonej kwoty (funkcjonujących w obrocie pod różnymi nazwami: bony towarowe, bony wirtualne, osobiste bony wartościowe itp.) organy podatkowe wypowiadały się już kilkakrotnie.
Wykształcono jednolitą linię orzeczniczą, według której taka transakcja nie podlega VAT. Uzasadnienie jest klarowne, przede wszystkim, w opinii organów, taka operacja nie mieści się w katalogu transakcji opodatkowanych VAT.
Bon stanowi substytut pieniądza, znak legitymacyjny, jest kwitem „uprawniającym do otrzymania w oznaczonym terminie pewnych towarów (…) lub skorzystania z usług”[b] (por. interpretacja Izby Skarbowej w Warszawie z 17 listopada 2008 r., IPPP2/443-1348/08-2/AZ)[/b].
Bon jest jedynie nośnikiem wartości, swoistym „niepublicznym pieniądzem”. Może być wręcz pozbawiony materialnej substancji i przybrać postać elektronicznego zapisu na koncie beneficjenta. Uosabiana przezeń możliwość odbioru towarów czy usług musi dopiero zostać skonkretyzowana, w momencie realizowania bonu jego dysponent dokona wyboru, tym samym określając wartość zakupu i jego przedmiot.
W efekcie sprzedaż bonu nie jest ani dostawą towarów, ani świadczeniem usług w rozumieniu art. 5 ust. 1 ustawy o VAT.
Ponadto trafny wydaje się argument, że objęcie VAT bonów na etapie ich nabycia powodowałoby podwójne opodatkowanie jednej de facto transakcji. Gdy bon zostanie zrealizowany, sprzedaż taka może (i w większości przypadków będzie) podlegać VAT. Jednak samo nabycie bonu np. przez pracodawcę dla pracownika nie konstytuuje jeszcze wartości dodanej i obowiązku z tytułu VAT.
Z całą pewnością konsekwencja organów podatkowych w traktowaniu transakcji sprzedaży bonów jako niepodlegającej VAT może przyczynić się do jeszcze większej popularności tego instrumentu.
Bony służyć mogą całej gamie celów, od uatrakcyjnienia sprzedaży, przez formę gratyfikacji pracownika, jako element programów lojalnościowych, aż po działalność quasi-charytatywną. Jak pokazuje praktyka handlowa, znajdują one zastosowanie w wielu branżach, od agencji pośrednictwa finansowego, przez sklepy internetowe, spółki paliwowe, aż po telekomunikację.
Trudno sobie dziś wyobrazić sektor, w którym bony nie mogłyby zostać efektywnie wykorzystane. Dobrze, że w tej kwestii organy podatkowe idą w sukurs realiom rynku i potrzebom przedsiębiorców.[/ramka]