[b]Prowadzę działalność gospodarczą jako wspólnik spółki cywilnej. Oprócz tego mam przychody z najmu niezwiązanego z działalnością, opodatkowane ryczałtem ewidencjonowanym. Czy jeżeli w początkowych miesiącach roku nie występuje podatek z działalności w spółce (jest strata), to można składkę zdrowotną odliczyć od podatku od przychodów z najmu?[/b]

[b]Tak.[/b] Z przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych nie wynika taki zakaz.

Zgodnie z art. 13 ust. 1 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=1D42529EB3AD7ED0A8F494540641C986?id=80474]ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne[/link] ryczałt od przychodów ewidencjonowanych w pierwszej kolejności ulega obniżeniu o składkę na ubezpieczenie zdrowotne opłaconą przez podatnika, o której mowa w art. 27b ust. 1 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=80474]ustawy o podatku dochodowym[/link] (ustawy o PIT).

Warunek jest tylko taki, by nie została ona odliczona od podatku dochodowego. Skoro czytelnik nie odlicza składki od podatku dochodowego, to może odliczyć ją od ryczałtu. Nie ma tu znaczenia, że składka będzie odliczona od podatku od przychodów z najmu, które z założenia nie są oskładkowane (ryczałt na cele prywatne nie jest tytułem do ubezpieczeń społecznych ani zdrowotnego).

W tym wypadku bowiem stosuje się odpowiednio jedynie art. 27b ust. 2 – 4 ustawy o PIT, a ten nie mówi nic o odliczaniu składki od podatku od przychodu z innego źródła i co więcej źródła nieoskładkowanego.

Potwierdza to również[b] interpretacja Izby Skarbowej w Katowicach z 21 stycznia 2008 r. (IBPB1/415-197/07/TK)[/b].

Wprawdzie podatniczka pytała o odliczenie dobrowolnej składki na ubezpieczenie zdrowotne, a nie z tytułu działalności gospodarczej, ale również chodziło o pomniejszenie o nią ryczałtu.

W odpowiedzi izba skupiła się bardziej na kwestii odliczania składki zdrowotnej płaconej dobrowolnie (nie widząc tu żadnych przeciwwskazań). Nie uznała jednak, by przeszkodą miało być to, że składka będzie odliczana od ryczałtu od przychodu, który nie jest tytułem do ubezpieczeń społecznych i zdrowotnego.

Należy oczywiście tylko pamiętać, by kwota składki na ubezpieczenie zdrowotne, o którą zmniejsza się podatek, nie przekroczyła 7,75 proc. podstawy wymiaru tej składki (zgodnie z art. 27b ust. 2 ustawy o PIT, który w wypadku ryczałtu stosuje się odpowiednio).