Podstawą do takiego odliczenia jest art. 91 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=172827]ustawy o VAT[/link].
Potwierdza to [b]interpretacja Izby Skarbowej w Warszawie z 23 października 2009 r. (IPPP1/443-763/09-2/AP)[/b].
Do kwestii odliczenia podatku naliczonego po rezygnacji ze zwolnienia odnoszą się wprost następujące przepisy ustawy o VAT:
- art. 113 ust. 7 (w zw. z ust. 5), z którego wynika, że podatnik, który rezygnuje ze zwolnienia, za zgodą naczelnika urzędu skarbowego może odliczyć VAT naliczony wynikający z faktur dokumentujących zakupy dokonane przed dniem rezygnacji ze zwolnienia, pod warunkiem sporządzenia spisu z natury zapasów tych towarów posiadanych w dniu rezygnacji ze zwolnienia oraz jego przedłożenia w urzędzie skarbowym w terminie 14 dni licząc od dnia rezygnacji ze zwolnienia,
- art. 88 ust. 1 pkt 5 lit. a, według którego odliczenia podatku naliczonego nie stosuje się do towarów i usług, których nabycie zostało udokumentowane fakturami otrzymanymi przed dniem rezygnacji ze zwolnienia, z wyjątkiem przypadków określonych w art. 113 ust. 7.
Ponieważ w pierwszym z tych przepisów jest mowa o spisie z natury zapasów towarów, pojawia się pytanie, czy w celu nabycia prawa do odliczenia VAT należy nim objąć także środki trwałe, które niewątpliwie zapasami nie są.
A jeśli nie, to czy w takiej sytuacji podatnik, który rezygnuje ze zwolnienia podmiotowego dla drobnych przedsiębiorców, ma prawo do odliczenia VAT od środków trwałych zakupionych w okresie korzystania ze zwolnienia i na jakiej podstawie (zobacz- [link=http://www.rp.pl/artykul/332035.html]"Co z odliczeniem podatku od środków trwałych, gdy rezygnujesz ze zwolnienia lub je tracisz"[/link] i [link=http://www.rp.pl/artykul/364253.html]"Jak po utracie zwolnienia odzyskać VAT"[/link]).
Podatnik, który zwrócił się z tym problemem do izby skarbowej, w momencie rezygnacji ze zwolnienia miał na stanie środek trwały, którego wartość początkowa nie przekraczała 15 tys. zł (od końca okresu rozliczeniowego, w którym wydano go do użytkowania, do dnia rezygnacji ze zwolnienia nie upłynęło 12 miesięcy).
Nie posiadał żadnych towarów handlowych i materiałów, wobec czego nie sporządził ich spisu z natury. Nie spisał również pozostałych składników majątku, w tym wspomnianego środka trwałego, bo uznał, że nie ma takiego obowiązku.
Stwierdził, że środek trwały w związku z rezygnacją ze zwolnienia zmienił swoje przeznaczenie i będzie teraz wykorzystywany wyłącznie do czynności opodatkowanych (roboty budowlane).
Zatem na mocy art. 91 ust. 7 i 7c ustawy o VAT przysługuje mu odliczenie VAT w deklaracji za pierwszy okres rozliczeniowy, od którego stał się podatnikiem VAT czynnym, czyli za I kwartał 2009 r. (podatnik wybrał rozliczenie kwartalne).
Przypomnijmy, że art. 91 ust. 7 ustawy o VAT mówi, że przepisy dotyczące korekty stosuje się odpowiednio, w przypadku „gdy podatnik miał prawo do obniżenia kwot podatku należnego o całą kwotę podatku naliczonego od wykorzystywanego przez siebie towaru lub usługi i dokonał takiego obniżenia albo nie miał takiego prawa, a następnie zmieniło się prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tego towaru lub usługi”.
Natomiast art. 91 ust. 7c stanowi, że w przypadku środków trwałych o wartości poniżej 15 tys. zł (wymienionych w art. 91 ust. 7b), jeżeli zmiana prawa do obniżenia podatku należnego wynika z przeznaczenia towarów lub usług, wyłącznie do wykonywania czynności, w stosunku do których takie prawo przysługuje – korekty, o której mowa w ust. 7, dokonuje się w deklaracji podatkowej składanej za okres rozliczeniowy, w którym wystąpiła ta zmiana.
Korekty tej nie dokonuje się, jeżeli od końca okresu rozliczeniowego, w którym wydano towary lub usługi do użytkowania, upłynęło 12 miesięcy.
Izba podzieliła stanowisko podatnika. Uznała, że:
„Z chwilą podjęcia decyzji o zmianie przeznaczenia środka trwałego będącego w posiadaniu wnioskodawcy zaistniała okoliczność zmieniająca prawo do obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od wydatków poniesionych na zakup tego środka trwałego”.
Co prawda pominęła milczeniem kwestię obowiązku objęcia spisem z natury środków trwałych na dzień rezygnacji ze zwolnienia, ale jak można domniemywać, uznała, że warunek sporządzenia i zgłoszenia spisu z natury, o którym mowa w art. 113 ustawy o VAT, takich składników nie dotyczy i że nie ma tu też zastosowania zakaz wynikający z art. 88 ust. 1 pkt 5 lit. a ustawy o VAT (odliczenia VAT od towarów nieobjętych spisem).
Na razie to korzystne stanowisko nie ma potwierdzenia w większej liczbie rozstrzygnięć organów skarbowych, dlatego przed dokonaniem odliczenia warto zwrócić się z wnioskiem o indywidualną interpretację przepisów, potwierdzającą prawidłowość takiego postępowania.