W tym wypadku podatnikiem VAT są ci, którzy dostarczają tego typu usługi (hotelarskie, lotnicze itp.).
Podobnie jest ze szkoleniem, choć powód braku opodatkowania może być tu inny. Jeżeli bowiem zapraszający sam świadczy usługi polegające na prowadzeniu wykładów i szkoleń (a tak jest najczęściej), to powinien być z tego tytułu podatnikiem (zwolnionym z obowiązku zapłaty VAT, jeżeli są to usługi edukacyjne, o symbolu ex. 80 PKWiU).
[srodtytul]Nieodpłatne szkolenie bez VAT[/srodtytul]
Jeżeli jednak usługi szkoleniowe są świadczone nieodpłatnie, to obowiązek podatkowy w ogóle nie powstaje, bo żeby tak było, musiałyby być spełnione – zgodnie z art. 8 ust. 2 [link= http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=172827 ]ustawy o VAT [/link]– łącznie dwa warunki:
- świadczenie usług musiałoby być związane z prowadzeniem przedsiębiorstwa,
- podatnikowi musiałoby przysługiwać prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług związanych z tymi usługami, w całości lub w części.
Wystarczy, że jeden z tych warunków nie będzie spełniony, a usługa świadczona nieodpłatnie nie będzie opodatkowana. Tak też jest w wypadku usług świadczonych nieodpłatnie dla kontrahentów. Wszystkie te usługi są związane z prowadzeniem przedsiębiorstwa, a zatem nie podlegają VAT.
[srodtytul]Prezenty i gadżety reklamowe [/srodtytul]
Wydawałoby się, że analogicznie należy traktować nieodpłatne przekazanie towarów (np. gadżetów i prezentów). Art. 7 ust. 2 ustawy o VAT przewiduje bowiem identyczne warunki pozwalające na opodatkowanie:
- towary muszą być nieodpłatnie przekazane na cele inne niż związane z prowadzonym przedsiębiorstwem,
- podatnikowi musiało przysługiwać prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tych czynności, w całości lub w części.
Niestety, tu od długiego już czasu trwa spór organów podatkowych z podatnikami. Co ciekawe, po stronie podatników stają sądy (w tym Naczelny Sąd Administracyjny).
Organy podatkowe jednak uparcie stoją na stanowisku, że nieodpłatne przekazanie towarów na cele związane z prowadzonym przedsiębiorstwem jest opodatkowane, bo inaczej po cóż by wprowadzony został jedyny wyjątek dla drukowanych materiałów reklamowych i informacyjnych, prezentów o małej wartości i próbek (art. 7 ust. 3 ustawy o podatku VAT).
[srodtytul]Zwolnienie dla drobnych podarunków[/srodtytul]
Gdyby więc trzymać się stanowiska fiskusa, to zwolnione z VAT jest jedynie nieodpłatne przekazanie drukowanych materiałów reklamowych i informacyjnych, prezentów o małej wartości i próbek, przy czym przez prezenty o małej wartości rozumie się przekazywane przez podatnika jednej osobie towary:
- o łącznej wartości nieprzekraczającej w roku podatkowym 100 zł, jeżeli podatnik prowadzi ewidencję pozwalającą na ustalenie tożsamości tych osób,
- których przekazania nie ujęto w ewidencji, jeżeli jednostkowa cena nabycia towaru (bez podatku), a gdy nie ma ceny nabycia, jednostkowy koszt wytworzenia, określone w momencie przekazywania towaru, nie przekraczają 10 zł.