Rząd już przyjął projekt zmiany ustawy o VAT.
Ministerstwo Finansów tłumaczy, że podstawowym jego celem jest dostosowanie przepisów do prawa UE. Początkowo prawo do zwolnienia miała dawać jedynie akredytacja wydawana przez kuratorium.
[srodtytul] Krytyka akredytacji[/srodtytul]
– W Polsce działa kilka tysięcy szkół językowych. Dotychczas najczęściej nie ubiegały się o akredytacje, bo nie dawały one żadnych korzyści. Wydając je, kuratoria nie badają bowiem jakości nauczania. Sprawdzają jedynie, czy szkoła posiada odpowiednie sale, przygotowała programy nauczania i dokumentuje ich realizację. Stosuje więc kryteria odpowiednie dla szkół publicznych – mówi Jacek Członkowski, prezes Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Jakości w Nauczaniu Języków Obcych.
Jego zdaniem [b]uzależnienie zwolnienia od posiadania akredytacji prowadzi do wielu absurdów[/b]. Stawka VAT będzie bowiem zależeć m.in. od wysokości sali, w której prowadzone są zajęcia.
Poza tym może się zdarzyć, że [b]ta sama szkoła będzie prowadzić zarówno zajęcia zwolnione, jak i opodatkowane[/b]. Tak będzie, gdy szkoła ucząca dotychczas angielskiego wprowadzi nauczanie hiszpańskiego. To dlatego, że [b]akredytacja dotyczy konkretnych kursów. Szkoła będzie musiała o nią ponownie wystąpić, gdy zacznie prowadzić nowe.[/b] Jednak nie od razu. Z [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=50582BD320B212B7FFE8577897E75BB6?id=175841]przepisów o systemie oświaty[/link] wynika bowiem, że [b]z wnioskiem o akredytację można wystąpić dopiero po roku prowadzenia kursu[/b]. Nie można także zapominać, że trzeba za nią zapłacić ok. 800 zł.
Co o pomyśle MF sądzą eksperci podatkowi?
– Uzależnienie zwolnienia od posiadania przez szkołę językową akredytacji wydawanej przez kuratorium z pewnością nie jest rozwiązaniem idealnym. Trudno jednak zaproponować zupełnie inne, które byłoby zgodne z dyrektywą w sprawie VAT – mówi Jerzy Martini, partner w kancelarii Baker & McKenzie.
Jego zdaniem warto jednak dopracować ten pomysł, aby podobne usługi świadczone przez ten sam podmiot były opodatkowane według tej samej stawki. [b]Nie powinno być bowiem tak, że kurs angielskiego dla początkujących będzie zwolniony od VAT, ale uczniowie uczestniczący w identycznych lekcjach niemieckiego prowadzonych przez tę samą szkołę już go zapłacą tylko dlatego, że akredytacja ich nie obejmuje[/b].
[srodtytul]Problemy ze spółkami[/srodtytul]
Podczas ostatnich prac MF zaproponowało modyfikację przepisów.
– Po krytyce pierwszej wersji projektu, która uzależniała zwolnienie z VAT od posiadania akredytacji, MF wprowadziło dodatkową możliwość uniknięcia VAT przez szkoły językowe. Jest nią uzyskanie wpisu do ewidencji szkół i placówek niepublicznych. Jest dokonywany na podstawie art. 82 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=50582BD320B212B7FFE8577897E75BB6?id=175841]ustawy o systemie oświaty[/link] – mówi Andrzej Nikończyk, partner w kancelarii KNDP.
Wskazuje jednak, że tu także istnieją wątpliwości. To dlatego, że zgodnie z ustawą szkoły mogą zakładać tylko osoby prawne i osoby fizyczne. Powstaje więc [b]problem działających już szkół językowych prowadzonych w formie spółek osobowych[/b].
Pozbawianie ich możliwości rejestracji oznaczałoby, że dużo trudniej byłoby im skorzystać ze zwolnienia. Jedyną możliwością dla nich byłoby uzyskanie akredytacji na wszystkie prowadzone kursy.
[ramka][b]Zmiany dopiero za rok[/b]
Nie przewiduje się istotnych skutków dla budżetu z tytułu zmiany zakresu usług edukacyjnych objętych zwolnieniem od VAT. Wejście w życie zmian planuje się dopiero od 1 stycznia 2011 r. Dodatkowo część podatników będzie mogła skorzystać ze zwolnienia podmiotowego. W 2011 r. kwota rocznego obrotu uprawniająca do niego będzie wynosiła 150 tys. zł. U podatników, którzy nie będą korzystać ze zwolnienia, wprawdzie powstanie VAT należny, ale zyskają oni prawo do odliczania podatku naliczonego z faktur zakupu. Nie można więc się zgodzić, że w większości szkół nauki języka wystąpi znaczący wzrost kosztów, który zostanie przerzucony na słuchaczy.
[i](Odpowiedź MF na interpelację w sprawie szkół językowych)[/i][/ramka]
Masz pytanie, wyślij e-mail do autora: [mail=k.pilat@rp.pl]k.pilat@rp.pl[/mail]