[b]Tak[/b]. Od nowego roku są opodatkowane tam, gdzie usługobiorca (unijny kontrahent) ma siedzibę lub stałe miejsce zamieszkania.

[srodtytul]VAT w państwie usługobiorcy[/srodtytul]

Do usług magazynowania ma zastosowanie ogólna zasada zawarta w art. 28b [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=172827]ustawy o VAT[/link], według której miejscem świadczenia usług – w przypadku świadczenia ich na rzecz podatnika – jest miejsce, w którym usługobiorca ma siedzibę lub stałe miejsce zamieszkania, z zastrzeżeniem art. 28e, art. 28f ust. 1, art. 28g ust. 1, art. 28i, 28j i 28n.

Zatem usługi magazynowania w Polsce świadczone na rzecz podatnika z innego państwa UE nie podlegają już opodatkowaniu w Polsce, tak jak to było do 31 grudnia 2009 r. Wówczas były bowiem opodatkowane w miejscu, gdzie świadczący usługi ma siedzibę, miejsce stałego prowadzenia działalności lub miejsce stałego zamieszkania.

[srodtytul]Konieczna faktura[/srodtytul]

Na podstawie § 25 rozporządzenia ministra finansów regulującego zasady wystawiania faktur unijnemu usługobiorcy należy wystawić fakturę VAT dokumentującą świadczenie usługi, z tym że niezawierającą stawki i kwoty podatku ani kwoty należności wraz z podatkiem.

Faktura ta powinna zawierać numer, pod którym usługobiorca jest zidentyfikowany na potrzeby podatku od wartości dodanej na terytorium innego państwa członkowskiego, i informację, że to usługobiorca jest zobowiązany do rozliczenia tego podatku, lub odesłanie do odpowiedniego przepisu dyrektywy, na podstawie którego ciąży na nim ten obowiązek.

[srodtytul]Nie ma wyjątku od ogólnej reguły[/srodtytul]

Usług magazynowania nie dotyczą żadne wyłączenia od ogólnej zasady wyrażonej w art. 28b [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=172827]ustawy o VAT[/link].

[b]W szczególności nie są to usługi związane z nieruchomościami[/b], o których mowa w art. 28e ustawy o VAT. Według tego przepisu miejscem świadczenia usług związanych z nieruchomościami, w tym świadczonych przez rzeczoznawców, pośredników w obrocie nieruchomościami, usług zakwaterowania w hotelach lub obiektach o podobnej funkcji, takich jak ośrodki wczasowe lub miejsca przeznaczone do użytku jako kempingi, użytkowania i używania nieruchomości oraz usług przygotowywania i koordynowania prac budowlanych, takich jak usługi architektów i nadzoru budowlanego – jest miejsce położenia nieruchomości.

Usługi magazynowania nie mają podobnego charakteru do usług przykładowo wymienionych w tym katalogu. Ponadto według Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług usługi związane z nieruchomościami sklasyfikowane są w sekcji K, pod symbolem 70 PKWiU, a usługi magazynowania sklasyfikowane są w sekcji I (usługi transportowe, magazynowe…) pod symbolem 63.1 PKWiU.

Z klasyfikacji tej wynika zatem odrębny charakter usług magazynowych od usług na nieruchomościach.

[srodtytul]Interpretacje potwierdzają[/srodtytul]

[b]To, że nie można klasyfikować tych usług jako związanych z nieruchomościami, potwierdziła również Izba Skarbowa w Warszawie w interpretacji z 24 listopada 2009 r. (IPPP2/443-1108/09-2/IK).[/b]

Podzieliła pogląd podatnika, że w tym wypadku „usługobiorca nie tylko nie otrzymuje żadnych uprawnień w zakresie korzystania z powierzchni magazynowej, ale też nie ma żadnego wpływu na miejsce przechowywania towarów, o ile tylko sposób przechowywania odpowiada celowi gospodarczemu.

W związku z tym, że przedmiot usługi (przechowanie) odrywa się od miejsca jego świadczenia, które dla samej usługi pozostaje nieistotne (zamiarem stron nie jest bowiem zapewnienie dysponowania określoną nieruchomością, przypisanie usługobiorcy praw do korzystania z powierzchni magazynowej, lecz utrzymanie towarów w niezmienionym stanie)”.