[b]Tak. [/b]Pracodawca wypełnia bowiem nałożone przez ustawodawcę obowiązki wynikające z nawiązanego stosunku pracy. Poza tym pracownik po to został odwołany z urlopu, aby wykonywać pilne służbowe zadania, czyli przyczyniać się do osiągania przychodów przez pracodawcę.
Przypomnijmy, że o obowiązku wyrównania strat spowodowanych niespodziewanym przerwaniem wypoczynku mówi art. 167 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=3B0550B37DE7406870DA28CA64E3C1FF?n=1&id=76037&wid=337521]kodeksu pracy[/link].
Na stanowisko musimy wrócić wtedy, gdy wymagają tego okoliczności nieprzewidziane w chwili rozpoczynania urlopu. Ale pracodawca powinien nam zwrócić poniesione koszty, np. opłatę za niewykorzystane noclegi czy też wydatki na podróż powrotną. Może je odliczyć od swojego przychodu.
Podobną sprawą zajmowała się[b] Izba Skarbowa w Poznaniu w interpretacji z 30 września 2009 r. (ILPB3/423-502/09-6/KS).[/b]
Spółka otrzymała niespodziewanie większą ilość pilnych zamówień i musiała przesunąć urlopy pracownikom.
Przysługuje im zwrot wydatków poniesionych w związku z zaplanowanym wypoczynkiem. Zdaniem spółki można je zaliczyć do kosztów.
Izba skarbowa nie miała nic przeciwko temu. W odpowiedzi wskazała na przepisy kodeksu pracy, z których wynika, że urlopy powinny być udzielane zgodnie z ich planem. Mogą jednak wystąpić różne zdarzenia, które spowodują jego korektę. Przepisy przewidują bowiem przesunięcie urlopu wypoczynkowego.
Zgodnie z art. 164 § 2 kodeksu pracy przesunięcie terminu urlopu może nastąpić z powodu szczególnych potrzeb pracodawcy, jeżeli nieobecność pracownika spowodowałaby poważne zakłócenia toku pracy. Takie przesłanki wystąpiły w opisanej przez spółkę sytuacji.
Otrzymała bowiem zwiększoną liczbę zamówień, których realizacja nie będzie możliwa bez mających iść na urlop pracowników o wymaganych kwalifikacjach.
Zdaniem izby skarbowej oznacza to, że celem poniesienia wydatków na zwrot kosztów związanych z zaplanowanym wypoczynkiem jest powstanie dodatkowego źródła przychodu poprzez realizację zwiększonej ilości zamówień. Są więc spełnione warunki do uznania ich za koszty uzyskania przychodów.