[b]Prowadzę działalność gospodarczą (doradztwo prawne). Zamierzam rozszerzyć działalność o doradztwo techniczne, badania i analizy techniczne, co pozwoli m.in. sporządzać i wydawać świadectwa energetyczne budynków. Do zdobycia uprawnień konieczne jest zdanie egzaminu przed ministrem właściwym ds. budownictwa, gospodarki przestrzennej i mieszkaniowej. Czy wolno zaliczyć do kosztów podatkowych wydatki związane z odbyciem specjalistycznego kursu oraz koszty poniesione w związku z przystąpieniem do egzaminu przed ministrem?[/b]
[b]Tak.[/b] Wydatki takie (związane z dokształcaniem w formie różnego rodzaju kursów, szkoleń) mogą być kosztami.
A to dlatego, że nie są ujęte w art. 23 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, czyli wśród wydatków nieuznawanych za koszty uzyskania przychodów.
Trzeba jednak pamiętać, że nie stanowi to jeszcze wystarczającej przesłanki do zaliczenia ich do kosztów uzyskania przychodów.
Zwróciła na to uwagę [b]Izba Skarbowa w Warszawie w interpretacji z 17 kwietnia 2009 r. (IPPB1/415-129/09-2/IF).[/b]
Wynika z niej, że dla uzyskania takiego statusu konieczne jest zaistnienie związku przyczynowego między poniesionym wydatkiem a celem, jakim jest osiągnięcie przychodu lub zachowanie albo zabezpieczenie źródła przychodów.
Wydatki związane z podnoszeniem kwalifikacji zawodowych (dokształcaniem) osób prowadzących działalność gospodarczą dzielą się na dwie grupy: związane z podnoszeniem posiadanych kwalifikacji zawodowych oraz związane z podnoszeniem ogólnego poziomu wiedzy.
Do pierwszych należą wydatki związane z różnymi formami kształcenia, w tym w formie kursów (szkoleń), w ramach których podatnik nabywa umiejętności i wiedzę w zakresie prowadzenia działalności.
Druga grupa to wydatki podnoszące ogólny poziom wiedzy i wykształcenia niezwiązanego z działalnością gospodarczą.
Z wydatków tych, „jako uzasadnione racjonalnie i gospodarczo, których poniesienie może przyczynić się do osiągnięcia przychodów ze źródła, jakim jest działalność gospodarcza, uznać należy wydatki na kształcenie, które pozwolą podatnikowi nabyć uprawnienia, umiejętności i wiedzę niezbędną w prowadzeniu działalności gospodarczej” – czytamy we wspomnianej interpretacji.
[i]Podstawa prawna:
– [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=80474]ustawa z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. DzU z 2000 r. nr 14, poz. 176 ze zm.)[/link].[/i]