[b]Nie.[/b] Po pierwsze, zaświadczenie wydawane jest na wniosek podatnika. Po drugie, organ potwierdza w nim konkretne informacje.
Z art. 306a § 4 wynika jednoznacznie, że zaświadczenie wydaje się w granicach żądania wnioskodawcy. Jeśli podatnik wystąpił o zaświadczenie o wysokości jego dochodu lub obrotu, to organ nie potwierdzi, że nie zalega w podatkach.
Do tego służy odrębne zaświadczenie wydawane na podstawie art. 306e ordynacji podatkowej. Natomiast w zaświadczeniach o wysokości dochodu lub obrotu – wydawanych na podstawie art. 306i ordynacji podatkowej – stwierdza się wyłącznie, czy wnioskodawca jest lub nie jest podatnikiem:
- podatku od towarów i usług oraz podatku akcyzowego, z określeniem wysokości obrotu,
- podatku dochodowego (we wszystkich formach opodatkowania); w przypadku opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych na zasadach ogólnych
– z określeniem wysokości dochodu przyjętego do podstawy opodatkowania, a w przypadku osób prawnych
– z określeniem wysokości dochodu przyjętego do podstawy opodatkowania, jak również kwoty podatku należnego.
Zaświadczenie potwierdza stan faktyczny lub prawny istniejący w dniu jego wydania. Przepisy mówią, że powinno być wydane bez zbędnej zwłoki, nie później jednak niż w ciągu siedmiu dni od dnia złożenia wniosku.
[i][b]Podstawa prawna:[/b]
– [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=582ECDA0581859658EA2BD1E83B507D8?n=1&id=176376&wid=328885]ustawa z 29 sierpnia 1997 r. ordynacja podatkowa (tekst jedn. DzU z 2005 r. nr 8, poz. 60 ze zm.)[/link].[/i]