Nierzadko zdarza się też, że dana osoba prowadzi działalność i samodzielnie, i w spółce/spółkach. Czy wybór formy opodatkowania jednego z tych przedsięwzięć rzutuje na sposób opłacania podatku z innej działalności albo też sposób opodatkowania wspólników?
Z [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=80474]ustawy o PIT[/link] wynika, że wybór podatku liniowego dotyczy wszystkich form prowadzenia działalności, do których mają zastosowanie przepisy tej ustawy.
Jeśli więc zdecydujemy się na liniowe rozliczenie dochodów z działalności wykonywanej jednoosobowo, w ten sam sposób będziemy musieli opodatkować dochody uzyskane w ramach spółki cywilnej. Jeśli mamy kilka spółek, to wybierając podatek liniowy, dochody z nich wszystkich będziemy musieli rozliczać liniowo.
Chyba że do którejś z tych działalności mają zastosowanie przepisy ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, w związku z tym że złożyliśmy oświadczenie o opodatkowaniu jej ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych. Wówczas jedna działalność (np. w formie spółki cywilnej) może być opodatkowana ryczałtem, druga (np. indywidualna) podatkiem liniowym (albo liczonym według skali).
Potwierdzają to organy podatkowe.
Jak czytamy w [b]interpretacji Izby Skarbowej w Katowicach z 2 czerwca 2009 r. (IBPBI/1/415-215/09/WRz):[/b] „W przypadku prowadzenia działalności gospodarczej w różnych formach organizacyjnych, a więc zarówno samodzielnie, jak i w formie spółki osobowej, złożenie oświadczenia o opodatkowaniu jednej z ww. form prowadzonej działalności gospodarczej ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych nie powoduje, iż druga z tych form jest również opodatkowana w ten sam sposób. (...)
W świetle obowiązujących przepisów, możliwym jest bowiem przykładowo opodatkowanie działalności prowadzonej samodzielnie – ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych, a działalności prowadzonej w formie spółki osobowej na tzw. zasadach ogólnych. (...)
Dla opodatkowania ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych obu form organizacyjnych prowadzonej przez podatnika pozarolniczej działalności gospodarczej (działalności prowadzonej samodzielnie oraz w formie spółki osobowej) koniecznym jest złożenie odrębnych oświadczeń o wyborze tego sposobu opodatkowania odnośnie każdej z ww. form prowadzonej działalności gospodarczej (lub oświadczenia dot. obu tychże form)”.
W żadnym wypadku nie wchodzi natomiast w grę np. opodatkowanie dochodów z jednej spółki podatkiem liniowym, a z drugiej podatkiem liczonym według skali.
Przepisy nie wykluczają natomiast takiej możliwości, by jeden wspólnik danej spółki (cywilnej, jawnej, partnerskiej, komandytowej, komandytowo-akcyjnej) płacił podatek liniowy, a drugi według skali podatkowej. To wspólnicy bowiem są podatnikami PIT, a nie spółka.
Inaczej jest, gdy chodzi o ryczałt od przychodów ewidencjonowanych. W tym wypadku decyzję o wyborze formy opodatkowania trzeba uzgodnić z pozostałymi wspólnikami. Nie jest możliwe, by jeden wspólnik płacił podatek liniowy lub według skali, a inny – ryczałt od przychodów ewidencjonowanych.
Z przepisów [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=1AD1B0117E05707C8C3EB50BB5F04EE1?n=1&id=77426&wid=333015]ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne[/link] wynika wyraźnie, że oświadczenie o wyborze ryczałtu składają wszyscy wspólnicy spółki cywilnej lub jawnej (bo tylko w wypadku takich spółek ryczałtowe opodatkowanie wchodzi w grę), każdy w swoim urzędzie skarbowym. To samo dotyczy karty podatkowej.
[ramka][b]Jaki podatek można wybrać, będąc w spółce[/b]
PIT liczony według skali mogą płacić wspólnicy wszystkich spółek osób fizycznych (cywilnej, jawnej, partnerskiej, komandytowej, komandytowo-akcyjnej). Tak samo jest, gdy chodzi o podatek liniowy.
Warto dodać, że prowadzenie działalności w formie osobowej spółki handlowej pozwala skorzystać z dobrodziejstwa podatku liniowego menedżerom, którzy zgodnie z ustawą o PIT, prowadząc działalność samodzielnie, nie mogą rozliczać się jak przedsiębiorcy, gdyż przychody ze świadczenia usług zarządzania zostały wyraźnie zakwalifikowane do działalności wykonywanej osobiście (nawet wtedy, gdy umowy zawierane są w ramach prowadzonej działalności gospodarczej).
Co prawda organy podatkowe kwestionują (zob. [b]interpretacja Izby Skarbowej w Warszawie z 24 listopada 2009 r., IPPB1/415-773/09-2/AG),[/b] ale sądy stają po stronie podatników (zob. np. [b]wyroki WSA: we Wrocławiu z 6 listopada 2009 r., I SA/Wr 1484/09, w Warszawie z 18 kwietnia 2008 r. III SA/Wa 220/08).[/b]
Gdy chodzi o ryczałt ewidencjonowany, to ta forma opodatkowania może być przyjęta tylko przez wspólników spółek cywilnych i jawnych.
Kartę podatkową z kolei mogą płacić tylko wspólnicy spółki cywilnej.[/ramka]