Na fakturze wpisał w kolumnie PKWIU oznaczenie 74.4, a w kolumnie: wartość netto określił kwotę. Na fakturze była też informacja, że usługa jest świadczona i opodatkowana VAT na terytorium Niemiec. Czy polski przedsiębiorca ma jakieś obowiązki z tytułu VAT?

Radzi Stanisław Walenta - radca prawny, doradca podatkowy w kancelarii Krawczyk i Wspólnicy

Generalną zasadą wynikającą z przepisów dotyczących opodatkowania podatkiem od towarów i usług (tj. VAT) jest opodatkowanie usług w miejscu ich świadczenia. Stosownie do postanowień art. 27 ust. 2 pkt 3 lit. a ustawy o VAT miejscem świadczenia usług w dziedzinie kultury, sztuki, sportu, nauki, edukacji lub rozrywki (a do takich zalicza się usługi wystawiennicze) jest miejsce, w którym usługi takie są faktycznie świadczone.

Oznacza to, że usługi polegające na organizacji targów branżowych na terenie Niemiec będą podlegały opodatkowaniu VAT w Niemczech. Należy przy tym zwrócić uwagę, że w takiej sytuacji nie będziemy mieli do czynienia z importem usług, kiedy to podatnikiem jest polski usługobiorca. Import usług zdefiniowano bowiem jako świadczenie usług, których wykonanie czyni podatnikiem usługobiorcę.

Usługi takie powinny przy tym spełniać łącznie określone w ustawie o VAT warunki. A mianowicie miejscem ich świadczenia ma być terytorium Polski, usługodawcą – podatnik mający siedzibę lub miejsce zamieszkania albo pobytu poza terytorium naszego kraju, usługobiorca musi być zobowiązany do rozliczenia się z polskim fiskusem, a usługodawca nie rozliczył w Polsce podatku należnego. W takiej sytuacji zobowiązanym do rozliczenia podatku jest bowiem zawsze usługobiorca.

Taki usługobiorca jest też zobowiązany do wykazania podatku z tytułu importu usług w składanej przez siebie deklaracji podatkowej (w zależności od podatnika może to być deklaracja VAT-7, VAT-7K lub VAT-8), a jeżeli nie ma obowiązku składania żadnej z nich, to powinien złożyć deklarację VAT-9.

Zatem w wypadku usługi, która jest świadczona i powinna być opodatkowana na terenie Niemiec, a która jest nabywana przez polskiego podatnika – chodzi tu o nabycie kart wstępu na targi odbywające się w Niemczech – nie ma on żadnych obowiązków w zakresie VAT w związku z nabyciem takiej usługi.