Firma wysyła części reklamacyjne klientom z innych państw członkowskich (przesyłką pocztową, bez potwierdzenia odbioru). Czy jest to wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów? Kiedy powinnam ująć taką sprzedaż w deklaracji VAT i z jaką stawką?

- pyta czytelnik.

Przekazanie części reklamacyjnych klientom z innych państw członkowskich nie stanowi wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów. Nie dochodzi tu bowiem do wywozu towarów w wykonaniu dostawy. Oznacza to, że tej czynności czytelniczka nie musi opodatkowywać i wykazywać w deklaracji VAT-7 (VAT-7K).

Zgodnie z art. 13 ust. 1 ustawy o VAT przez wewnątrzwspólnotową dostawę towarów rozumie się wywóz towarów z terytorium Polski w wykonaniu czynności określonych w art. 7 na terytorium państwa członkowskiego innego niż terytorium Polski. Art. 7 ustawy o VAT określa czynności stanowiące dostawę towarów. Rozumie się przez nią przede wszystkim czynności polegające na odpłatnym przeniesieniu prawa do rozporządzania towarami jak właściciel. Dostawami towarów są również w określonych przepisami przypadkach czynności nieodpłatne. Aby nieodpłatne przekazanie towarów uważane było za dostawę, spełnione muszą być, zgodnie z art. 7 ust. 2 ustawy o VAT, dwa warunki. Jednym z nich jest, aby przekazanie towarów następowało na cele inne niż związane z prowadzonym przez podatnika przedsiębiorstwem. A contrario – nieodpłatne przekazanie towarów na cele związane z prowadzonym przez podatnika przedsiębiorstwem nie stanowi podlegającej opodatkowaniu VAT dostawy towarów (i nie stanowi czynności określonej w art. 7 ustawy o VAT).

Wysyłanie klientom części reklamacyjnych stanowi nieodpłatne przekazanie towarów na cele związane z prowadzonym przez podatnika przedsiębiorstwem (jest obowiązkiem podatnika wynikającym z zawartych umów), a więc nie jest dostawą towarów. W konsekwencji przekazanie części reklamacyjnych klientom z innych państw członkowskich nie jest wewnątrzwspólnotową dostawą towarów, gdyż nie dochodzi do wywozu w wykonaniu czynności określonych w art. 7 ustawy o VAT.

Autor jest współpracownikiem Vademecum Głównego Księgowego, ABC Wolters Kluwer Polska