Czy firma numizmatyczna musi koniecznie rozliczać się metodą VAT marża? Czy ma jakieś znaczenie to, skąd firma bierze towar? – pyta czytelnik DF.

Nie ma obowiązku stosowania metody VAT marża. Zgodnie z art. 120 ust. 14 ustawy o VAT czytelnik może stosować ogólne zasady opodatkowania. W takiej sytuacji będzie miał prawo odliczać podatek naliczony od swojego podatku należnego (na podstawie art. 86 i następnych). Nie jest to możliwe, gdy podatnik jest opodatkowany według metody VAT marża.

Warto jednak zastanowić się, czy na pewno metoda opodatkowania marży jest niekorzystna. Jeśli bowiem firma czytelnika kupuje numizmaty, to najprawdopodobniej od osób fizycznych niebędących podatnikami VAT albo w ramach dostawy zwolnionej od VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy o VAT (czyli dostawy towarów używanych). To oznacza, że w cenie nabycia numizmatów i tak nie było podatku VAT, który następnie firma czytelnika mogłaby odliczyć. Stosując zatem metodę opodatkowania marży, czytelnik zapłaci VAT od różnicy między kwotą, którą zapłaci mu nabywca numizmatów, a kwotą, za jaką sam je kupił (przed obliczeniem VAT musi pamiętać o tym, by pomniejszyć marżę o kwotę samego podatku – art. 120 ust. 4). W praktyce oznacza to, że czytelnik zapłaci VAT tylko od swojego zysku (jeśli oczywiście w ogóle go osiągnie).

Jeśli natomiast czytelnik zastosuje ogólne zasady opodatkowania, to zapłaci VAT od całej kwoty, którą dostanie od nabywcy numizmatów, a nie tylko od swojej marży.

To, skąd firma bierze towar, ma zasadnicze znaczenie, ale nie dla możliwości stosowania zasad ogólnych, tylko właśnie metody VAT marża. Czytelnik może ją stosować tylko wtedy, gdy kupuje numizmaty od:

- osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, niebędącej podatnikiem VAT,

- podatników VAT, jeżeli dostawa tych towarów była zwolniona od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 2 (dostawa towarów używanych co najmniej pół roku) lub art. 113 (dostawa przez podatników zwolnionych od VAT ze względu na obroty nieprzekraczające 50 000 zł),

- podatników VAT, jeżeli dostawa tych towarów też była opodatkowana metodą VAT marża,

- podatników podatku od wartości dodanej (czyli zagranicznego VAT), jeżeli dostawa tych towarów była opodatkowana na zasadach odpowiadających polskiej metodzie VAT marża.

Nie ma natomiast takich ograniczeń, żeby móc płacić VAT na zasadach ogólnych.

Oczywiście stosując metodę VAT marża, czytelnik musi pamiętać o tym, by nie wykazywać oddzielnie swojego podatku VAT na wystawianych przez siebie paragonach lub fakturach VAT marża. Natomiast w kasie fiskalnej powinien ewidencjonować w jednej pozycji całą wartość sprzedaży numizmatów, czyli całą kwotę należną od nabywcy. Jak wyjaśniła Izba Skarbowa we Wrocławiu w piśmie z 27 września 2004 r. (PP I 443/1124/04/AK), najlepiej w takiej sytuacji przyporządkować dla tej sprzedaży wolną literę na klawiszach kasy i odnotować to w książce serwisowej. W takim wypadku należy przyjąć – jak wytłumaczył Urząd Skarbowy w Płocku w piśmie z 27 marca 2007 r. (1419/UPP-443-11/07/BS) – stawkę 0 proc. „Serwisant programując tę stawkę zgodnie z wytycznymi podatnika, powinien odnotować w książce serwisowej, że stawka ta jest przyporządkowana wyłącznie dla sprzedaży opodatkowanej zgodnie z treścią art. 120 ust. 4 ustawy”.

Dodatkową zaletą stosowania metody VAT marża jest to, że czytelnik nie będzie płacił VAT od zaliczek otrzymanych na poczet sprzedaży numizmatów (tym samym nie będzie ich również dokumentować fakturą zaliczkową). Więcej na ten temat pisaliśmy 25 października 2007 r. w artykule „Gdy obliczamy VAT od marży, nie musimy opodatkowywać zaliczki”.