Aktualizacja: 17.10.2018 06:40 Publikacja: 17.10.2018 06:40
Foto: 123RF
Nowa ulga podatkowa to skutek wejścia w życie przepisów ustawy o wspieraniu nowych inwestycji (obowiązuje, z pewnymi wyjątkami, od 30 czerwca 2018 r.) oraz przepisów wykonawczych do tego aktu prawnego, które weszły w życie 5 września 2018 r. Przedsiębiorcy mogą więc ubiegać się już o nowe zwolnienie podatkowe. Przytoczone regulacje w przyszłości zastąpią te dotyczące SSE. Strefy będą bowiem wygaszane do 2026 roku. Przedsiębiorcy, którzy na ich terenie działają i otrzymują z tego tytułu wsparcie, m.in. w postaci ulg podatkowych, do tego czasu mogą kontynuować korzystanie z tych preferencji.
Od 1 stycznia największe firmy będą musiały stosować nowe reguły księgowania dla celów raportowania CIT w formie elektronicznej. Ten obowiązek będzie stopniowo rozszerzany.
Przedsiębiorcy rozliczający się liniowym PIT mogą zaliczyć składkę zdrowotną do kosztów uzyskania przychodów albo odliczyć od dochodu. W 2025 r. do wysokości 12,9 tys. zł.
Do zawieszenia biegu terminu przedawnienia nie wystarczy wszczęcie postępowania w sprawie o przestępstwo lub wykroczenie skarbowe. Musi być związek między podejrzeniem ich popełnienia i niewykonaniem zobowiązań.
Jedną z najważniejszych podatkowych nowości roku 2025 będzie globalny podatek wyrównawczy. Ustawa już istnieje, ale rząd zapowiada jej uzupełnianie.
Dobry program księgowy to podstawa funkcjonowania biura rachunkowego. Jego podstawowym zadaniem jej ułatwienie i przyspieszenie pracy księgowych. Dzięki temu, że program wykonuje podstawowe, powtarzalne zadania, profesjonaliści mogą się skupić na bardziej skomplikowanych zadaniach, lub zaoferować swoje usługi większej liczbie klientów.
Fiskus twierdzi, że odszkodowanie wypłacone sąsiedniej firmie za spalony budynek nie jest podatkowym kosztem. Nie ma bowiem związku z przychodem z działalności.
Nadejście nowego roku to często czas postanowień. Mogą one dotyczyć różnych obszarów naszego życia, choć z ich realizacją… bywa różnie. Warto więc skupić się na takich, które są dość proste w wykonaniu i jednocześnie przyniosą nam wymierne korzyści, wygodę i spokój. Pomoże w tym aplikacja PeoPay Banku Pekao S.A. z którą można ćwiczyć dobre nawyki finansowe, uporządkować swój budżet i oszczędzić.
Podatnik (także strefowy) musi przygotować dokumentację cen transferowych, analizę i formularz TPR dla transakcji realizowanych z podmiotami powiązanymi zagranicznymi i krajowymi, jeśli transakcje te przekraczają ustawowe progi.
We władzach Specjalnych Stref Ekonomicznych podlegających Ministerstwu Rozwoju i Technologii zadomowili się działacze partyjni rządzącej koalicji - ustaliła Wirtualna Polska. Na 14 stref dziennikarze portalu doliczyli się ok. 20 osób powiązanych z obecną władzą, które pojawiły się w nich już po wyborach.
Otrzymana przez spółkę rekompensata z tytułu ponoszenia kosztów zakupu uprawnień do emisji gazów cieplarnianych na ceny energii elektrycznej nie jest zwolniona z CIT, bo pochodzi z działalności gospodarczej niewymienionej w zezwoleniu strefowym.
Aby korzystać ze zwolnienia z podatku, przedsiębiorca musi prowadzić działalność na terenie specjalnej strefy ekonomicznej i w ramach uzyskanego zezwolenia. Czy w razie cofnięcia zezwolenia na działalność w takiej strefie musi zapłacić podatek za cały okres korzystania z ulgi?
Aby uchronić polskie firmy przed nowym podatkiem globalnym rząd rozważa zastąpienie dotychczasowych ulg w CIT i PIT systemem dotacji.
Rząd chce zastąpić ulgi w CIT i PIT dla inwestorów systemem dotacji, by nie narażać ich na nowy podatek globalny.
PSI to program, który w swym założeniu ma doprowadzić do szybszego rozwoju gospodarczego i prowadzenia nowych inwestycji na terenie całego kraju. Podobnie jak miało to miejsce w przypadku SSE, wsparcie w ramach tego programu polega na zastosowaniu zwolnień podatkowych dla przedsiębiorców realizujących określone inwestycje.
Obliczenie rentowności albo straty oraz podstawy opodatkowania jest skomplikowane i wymaga uwzględnienia dużej liczby danych. Po przeprowadzeniu tej kalkulacji może się okazać, że niewielu przedsiębiorców zapłaci podatek minimalny.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas