Naczelny Sąd Administracyjny oddalił skargę kasacyjną fiskusa, który odmówił spółce prawa do 8-proc. obniżonej stawki VAT.

W sprawie chodziło o opodatkowanie dostaw wyrobów medycznych, wyposażenia i części zamiennych do nich. We wniosku o interpretację spółka podała, że należy do światowego koncernu, który jest liderem nowoczesnych technologii, w tym w branży wyrobów medycznych. W Polsce zajmuje się sprzedażą urządzeń koncernu i jest czynnym podatnikiem VAT.

Czytaj także: Opodatkowanie VAT usług kateringu i sprzątania w szpitalach

Dalej spółka tłumaczyła, że planuje import ultrasonografów, które będą składać się z jednostki centralnej (zestaw komputerowy i dysk twardy), ekranu, specjalnej klawiatury do obsługi wyświetlanego obrazu i jego zapisu, niezbędnego oprogramowania i sond. Przy czym podkreślono, że wszystkie te elementów są niezbędne i konieczne, żeby urządzenie było kompletne, bezpieczne i zdatne do użytku.

Podatniczka dodała, że do Polski zamierza importować też oryginalne części zamienne do ultrasonografów. Niewykluczone, że będzie też sprzedawać aktualizacje do ich oprogramowania. Spółka uważała, że do dostaw wszystkich opisanych we wniosku sprzętów, części i ich elementów ma prawo stosować 8-proc. obniżoną stawkę VAT. W ocenie spółki wynika to z faktu, że ultrasonografy to wyroby medyczne, a produkty jako wyposażanie wyrobu medycznego.

Fiskus potwierdził prawo do preferencji, ale tylko do dostawy ultrasonografu.

Przypomniał, że obniżona 8-proc. stawka podatku może być stosowana jedynie w odniesieniu do wyrobów medycznych w rozumieniu ustawy o wyrobach medycznych dopuszczonych do obrotu na terytorium RP. Ultrasonografy są wyrobami medycznymi, bo posiadają stosowany certyfikat i będą dopuszczone do obrotu w kraju.

Za to w ocenie urzędników przepisy art. 2 ust. 1 pkt 33 oraz art. 132 ustawy o wyrobach medycznych nie dają już podstaw do zastosowania preferencyjnej stawki VAT do dostawy części zamiennych.

Odpowiedzieli, że sprzedaż towarów, które nie są wyrobem medycznym, a jedynie dodatkowym wyposażeniem wyrobu medycznego, nie może korzystać z preferencji. W konsekwencji ich zdaniem dostawa części zamiennych do wyrobów medycznych oraz wyposażenia dodatkowego podlega 23-proc. VAT.

Spółka nie dała za wygraną. Upierała się, że nie tylko sprzedaż ultrasonografu korzysta z 8-proc. stawki VAT. Zaskarżyła interpretację fiskusa i wygrała. Najpierw rację przyznał jej Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie. Zauważył, że w ustawie o wyrobach medycznych są dwie definicje wyrobu medycznego – w art. 2 ust. 1 pkt 38 i art. 132 tej ustawy.

Podkreślił, że dla stosowania obniżonej stawki VAT trzeba mieć na uwadze szerszą definicję wyrobu medycznego wynikającą z tego ostatniego przepisu. Wynika z niego bowiem, że ilekroć w przepisach odrębnych jest mowa o wyrobach medycznych to należy przez to rozumieć wyroby medyczne, aktywne wyroby medyczne do implantacji, wyroby medyczne do diagnostyki in vitro, wyposażenie wyrobów medycznych, wyposażenie wyrobów medycznych do diagnostyki in vitro oraz systemy i zestawy zabiegowe złożone z wyrobów medycznych. WSA nie miał wątpliwości, że tymi innymi przepisami jest też ustawa o VAT.

Stanowisko korzystne dla spółki potwierdził też NSA. Także w jego ocenie w sprawie o preferencyjnej stawce VAT decyduje szersza definicja wyrobu medycznego obejmująca też ich wyposażenie. Uznał, że sporne części zamienne i dodatki to wyposażenie wyrobu medycznego. Wyrok jest prawomocny.

sygnatura akt: I FSK 1901/16