Reklama
Rozwiń

Jak należy ustalić kwotę nabycia w przypadku pojazdów przewłaszczonych od kredytobiorców

Kredytodawca, który przejął od dłużnika auto i chce je sprzedać w systemie VAT marża, powinien przyjąć jego wartość w wysokości zabezpieczenia długu wynikającej z zawartej umowy.

Publikacja: 13.08.2018 02:00

Jak należy ustalić kwotę nabycia w przypadku pojazdów przewłaszczonych od kredytobiorców

Foto: Adobe Stock

- W przypadku nieuregulowania kwoty kredytu wierzyciel przejmuje pojazd dłużnika. Następnie sprzedaje go w systemie VAT marża. Jak należy ustalić „kwotę nabycia" w przypadku pojazdów przewłaszczonych od kredytobiorców (pożyczkobiorców)? – pyta czytelniczka.

W przypadku udzielanych przez podatnika kredytów/pożyczek pod zastaw nabywanych pojazdów i podpisywanej wraz z nimi umowy o przeniesienie własności pojazdu (w części), nie dochodzi do zakupu towaru (pojazdu) w ścisłym tego słowa znaczeniu. Umowa zawarta pomiędzy kredytodawcą/pożyczkodawcą a kredytobiorcą/pożyczkobiorcą nie jest bowiem umową kupna w rozumieniu kodeksu cywilnego. Dopuszczalność jej zawarcia wynika z występującej w prawie zasady swobody umów. Samo zawarcie umowy przewłaszczenia na zabezpieczenie wierzytelności nie jest czynnością skutkującą możliwością rozporządzania przedmiotowym pojazdem jak właściciel, gdyż kredytodawca/pożyczkodawca posiada jedynie udział w prawie własności pojazdu. Rzecz będąca przedmiotem zabezpieczenia pozostaje cały czas w faktycznym posiadaniu dłużnika i to on ma prawo jej używania w granicach ustalonych przez strony umowy. Niewywiązanie się z zawartej umowy kredytu/pożyczki (brak spłaty kredytu/pożyczki) decyduje jednak o skorzystaniu z zapisów umowy i przejęciu przez kredytodawcę przedmiotu zastawu oraz możliwości swobodnego dysponowania przewłaszczoną rzeczą.

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Świąteczna oferta! Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Podatki
Nowy obowiązek podatkowy dla dużych firm. Chodzi o cyfrowe rozliczenia
Podatki
Ogłoszono nowy limit ulgi na składkę zdrowotną dla przedsiębiorców
Podatki
Sąd: podejrzenie o oszustwo podatkowe nie zawiesza biegu terminu przedawnienia
Podatki
Podatek globalny ważną nowością na 2025 rok. Ustawa będzie zmieniana
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego
Podatki
Zawarcie ugody nie oznacza, że wydatek jest kosztem
Materiał Promocyjny
„Nowy finansowy ja” w nowym roku